Kanatlar, karides ve içki: Super Bowl partileri bu yıl bütçeye duyarlı


New York
CNN

Super Bowl Todd Steward'ın şakası değil. Son 14 yıldır Seattle şehir merkezindeki apartman dairesinde bir izleme partisine ev sahipliği yapıyor. Bu kendisi ve arkadaşları için bir gelenek haline geldi.

Maçın yanı sıra, maç gününde en çok alkış alan şey onun biftekleri oldu.

Stewart bir röportajda CNN'e şunları söyledi: “Destemdeki ızgarayı yalnızca Super Bowl partim için kullanıyorum.” Ve ateş ediyor çünkü tüm yıl boyunca kullanmadığımı biliyor.

Partilerin favorisi olan biftekler, kendi baharat karışımıyla hazırlanıyor. İyice ovaladıktan sonra eti gece boyunca buzdolabına koyuyor ve oyun devam ederken ızgaraya koyuyor.

Komiser hala bifteklerini satın almadı. Yerel QFC süpermarketindeki et fiyatlarını dikkatle izliyor ve 11 Şubat'taki Super Bowl'dan iki gün önce bir karar vermesi gerekebilir.

“Arayanlara henüz söylemedim çünkü bifteklerimi bekliyorlar” dedi. “Ama fiyatların yüksek olması nedeniyle hamburger eti, sosisli sandviç ve biraz tavuk göğsü almayı düşünüyorum, o da pahalı olsa da.”

Todd Stewart'ın izniyle

Todd Stewart ızgarasıyla.

Stewart'ın bu yılki parti için yiyecek bütçesini kısmasının başka bir nedeni daha var. 19 Ocak'ta teknik görevinden kovuldu.

“Debbie Downer olmak istemiyorum ama gerçek gerçektir” dedi. “Sığır eti fiyatları yüksek. Daha fazla sosisli sandviç ve çörek almaya gücüm yetiyor ve birkaç arkadaşımı kaybetmeyeceğime eminim. En azından umarım öyle değildir.

İnatçı gıda enflasyonu nedeniyle alışveriş yapanlar hâlâ market ürünlerine daha fazla para öderken, iyi haber şu ki marketlerdeki fiyat artışlarının hızı geçtiğimiz yıl yavaşladı.

Aralık ayı itibarıyla Bakkal fiyatları yüzde 1,3 arttı. Önceki 12 ayda, ancak 2022'deki %11,8'lik artışın altındaydı.

Wells Fargo Super Bowl'un yeni yiyecek maliyet raporu Perşembe günü, bazı büyük biletli yemeklerin maliyetinin bir yıl öncesine göre daha düşük olduğunu, ancak günlük şenlikleri izlemek için kullanılan birçok popüler atıştırmalık ve içeceğin daha pahalı olduğunu söyledi.

READ  Teksas'ta okul saç kesimi, CROWN Darryl George'u yargıç kuralları nedeniyle görevden uzaklaştırarak yasayı ihlal etmiyor

Wells Fargo'nun tarım baş ekonomisti Michael Swanson bir röportajda CNN'e şöyle konuştu: “Tavuk kanadı ve karides gibi bunların yayılmasına fiyat indirimi sağlayacak bazı pazarlıklar var.”

Rapora göre, Ocak 2024'te yarım kilo taze tavuk kanadı %5 düşüşle ortalama 3,26 dolara geriledi. Dondurulmuş kanadın yarım kilosu Ocak ayında ortalama 3,17 dolardı, yani bir yıl öncesine göre %11 düşüş gösterdi.

“Tavuk kanadının fiyatı tavan yaptı İki yıl önce. Şimdi bu fiyatlarda bir gerileme görüyoruz” diyen Swanson, yem, nakliye ve diğer tedarik zinciri girdilerinin maliyetlerinin düştüğünü kaydetti.

Ancak diğer etlere dikkat edin. Sığır eti ve sığır eti fiyatları geçen yıla göre daha yüksek. Ocak ayında bir yıl öncesine göre sığır filetosu %2,3 artış gösterirken, kıyma da yaklaşık %12 artış gösterdi.

“Sığır eti şu anda kendi döngüsünde” diyen Swanson, rekor düzeyde düşük sığır sayısı gibi sektörle ilgili sorunların mağazadaki sığır eti fiyatlarını artırdığını da sözlerine ekledi.

Raporda karidesin kutlama sebebi olduğu belirtiliyor. Raporda, güçlü küresel arza atıfta bulunularak ortalama mağaza fiyatlarının geçen Ocak ayına göre pound başına %6,4 düştüğü belirtildi.

Swanson, markalı cipslerin ve hazır sosların daha pahalı olduğunu söyledi. Tortilla cipsi fiyatı Bu, bir yıl öncesine göre %6 artış gösterirken, patates cipsi bir yıl öncesine (Aralık ayında) göre %5 arttı.

İçeceklerde ise konserve alkolsüz içeceklerin sayısı şişelenmiş versiyonlardan daha fazladır. 12 onsluk kutudaki alkolsüz içeceklerin fiyatı, diğer faktörlerin yanı sıra yüksek alüminyum fiyatlarının da etkisiyle yıllık bazda %4,8 artarken, 2 litrelik şişedeki aynı meşrubat bir önceki yıla göre %0,8 düştü (buna göre Aralık verileri).

Bu yıl, San Francisco'da yaşayan Amy Larsen ve kocasının bir Super Bowl partisine ev sahipliği yapmasının 26. yılı kutlanıyor.

READ  ABD ekonomisi Wall Street'i şok ederek 216.000 yeni iş ekledi

“Her yıl Super Bowl ona yemek, özellikle de sıcak kanat hazırlamak için bahanem oluyor” dedi. “Bunlara dayanamıyorum, bu yüzden yılda bir gün onun için yapıyorum.”

Maç günü yemeğinde vejetaryen karnabaharlı sıcak kanatlar, kırmızı biber ve barbekü yer alıyor Bir röportajında ​​CNN'e verdiği demeçte, çekilmiş domuz eti sürgüleri, tortilla cipsli yedi katmanlı sos (vejetaryen versiyonu dahil), taze pişmiş tatlılar “ve birçok içki” dedi.

Yıllar geçtikçe Larson, Super Bowl yiyecek bütçesini yönetmek için birkaç numara yaptı.

Amy Larson

Amy Larson'ın Super Bowl'u geçen yıl yayıldı.

“Başlamadan bir veya iki hafta önce karşılaştırmalı alışveriş yapıyorum. Uluslararası reyonlardan bir şeyler satın alıyorum (bazen daha ucuz) ve mümkün olduğunca sıfırdan bir şeyler yapıyorum” dedi.

Çekilmiş domuz eti sürgüleri büfesinin bir başka elyafıdır. “Körfez Bölgesi'nde et ve domuz etinin maliyeti çok yüksek” dedi.

Larson, salgın sırasında dairesine küçük bir dondurucu satın aldı. Larson, “Yıl boyunca bir şeyde iyi bir anlaşma görürsem, örneğin çekilmiş domuz eti için mükemmel bir domuz filetosu görürsem, onu alıp dondurucuya koyuyorum” dedi. “Dolayısıyla Super Bowl gibi bir şey ortaya çıktığında, hazır bir pastırma kıçım var ve indirimde aldığım için ucuz.”

Biftek siparişini beklerken Stewart, fırında patatesleri için cips, salsa, ekşi krema ve patates de dahil olmak üzere servis edeceği tüm malzemeleri zaten satın aldığını söyledi. Ayrıca misafirlerin isterlerse meze getirmelerini tavsiye ediyor ve BYOB politikası var.

Stewart, “Genelde alkollü içki ve diğer içecekleri satın alıyorum, ancak yüksek maliyet nedeniyle bundan emin değilim” dedi. “Normalde yiyecek ve içeceklere 300 ila 500 dolar harcıyorum. Bu yıl daha az olacak. 250 doların üzerine çıkmak istemiyorum.

READ  Crosby, Penguenler Red Wings'i mağlup ettikten sonra 2. joker karta geçti

– CNN'den Alicia Wallace bu hikayeye katkıda bulundu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir