Kamala Harris, Bir Kürtaj Sağlayıcısıyla Planlı Ebeveynliği Ziyaret Eden İlk Başkan Yardımcısı Oldu

Tom Williams/AP

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, 13 Şubat 2024 Salı günü Eisenhower Yönetim Binasında Siyahların Tarihi Ayını kutlamak için sivil haklar liderlerinin torunlarına hitap ediyor.CNN

Başkan Yardımcısı Kamala Harris Bir Beyaz Saray yetkilisi CNN'e yaptığı açıklamada, perşembe günü Minnesota'daki Planlı Ebeveynlik kliniğini ziyaret edeceğini ve bunun bir ABD başkanı veya başkan yardımcısının bir kürtaj sağlayıcısıyla ilk kez görüştüğüne inanıldığını söyledi.

Ziyaret Harris'in vurgulama çabalarına yardımcı olacak Kampanya, bir konunun ılımlı seçmenleri motive edeceğini umuyor Kasım.

Başka bir Beyaz Saray yetkilisi, başkan yardımcısının “Üreme Özgürlüğü İçin Mücadele” turunun altıncı durağında Minnesota'ya gideceğini ve Planlı Ebeveynlik tesisini dolaşarak çalışanlarla üreme hakları konusunda konuşmasının beklendiğini söyledi.

Harris başladı turizm Ocak ayında Wisconsin'de, daha sonra Kaliforniya, Georgia, Michigan ve Arizona'da etkinlikler düzenledi.

Konuyu bilen bir kaynağa göre Harris, hastalar ve sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bu yılın başlarında başlayan üreme hakları turu kapsamında kadın sağlığı kliniğini ziyaret etmek istedi. Bu, seçmenlerin aklındaki bir meseleye değinmek için yapılan bir haftalık turun bir uzantısı ve Harris öne çıkan bir ses olarak ortaya çıktı.

Harris'in grubu, başkan yardımcısının benzersiz bir şekilde yöneteceğine inandıkları önemli bir siyasi konu olarak üreme haklarına odaklandı ve danışmanlar ve kampanya yetkilileri, üniversite kampüsü turunun başarılı olduğunu düşündüler. 2021'de üreme hakları konusunda bir yuvarlak masa toplantısı düzenlediğinde bu konu başkan yardımcısının aklının ön sıralarında yer aldı.

Minnesota, Harris'in başkanlıktan bu yana ziyaret ettiği beşinci eyalet oldu Sendika adresi Geçen hafta. Başkanın konuşmasından hazırlanan yorumlarda kürtaj kelimesi yer aldı ancak başkan konuşma sırasında bu kelimeyi söylemedi.

2023 yılında Minnesota'nın Demokrat valisi Tim Walls bir yasa tasarısını imzaladı Yasa, eyalette kürtaja erişim için “temel bir hak” içeriyor.

READ  Şiddetli fırtınalar ABD'nin doğusuna sel, yağmur ve yoğun kar yağışı getiriyor

Başkan yardımcısının Minnesota ziyareti, Biden kampanyasının, Başkan Joe Biden ve Harris'in bu ay savaş alanı eyaletlerine seyahat etme planlarını içeren “Eylem Yürüyüşü” olarak adlandırdığı dönemde gerçekleşti.

Roe v. Başkan yardımcısı, Wade'in kararının tersine çevrilmesinin sonuçlarını vurgulamak için kanıtlardan yararlandı.

Bu, yetkililerin aylardır planladığı, genç seçmenleri ve farklı etnik kökenden seçmenleri harekete geçirme ihtiyacını kabul ederek ve başkan yardımcısının güçlü yönlerinden biri olarak gördükleri şeyden yararlanarak Biden'ın daha geniş kampanya stratejisinin bir parçası.

Ama hıçkırıkları da yok değil.

Harris, üreme özgürlüğü yolculuğunda ara sıra, Gazze'deki insani krize katılmayı reddeden bir grup da dahil olmak üzere, kendisini eleştirenlerle karşılaştı.

Kampanya, ılımlı seçmenleri, özellikle de kadınları etkilemeyi amaçladığı için kürtajı mesajının odak noktası haline getirmeye odaklandı.

ABD'deki kayıtlı seçmenlerin yarısı bu yılki seçimlerin kürtaja erişim üzerinde “büyük bir etkisi” olacağını söylerken, 8 seçmenden 1'i kürtajın oy verecekleri en önemli konu olduğunu söylüyor. Yeni bir KFF araştırmasına göre.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir