Kaliforniya, Waymo'nun Los Angeles ve Otoyollara Genişletilmesini Onayladı

SAN FRANCISCO — Kaliforniya'daki düzenleyiciler Cuma günü Alphabet'in sürücüsüz araç bölümü Waymo'nun robotaksi hizmetini genişletmesine onay verdi; bu, birçok Körfez Bölgesi şehrinde ve Los Angeles'ın büyük bölümünde daha fazla sürücüsüz otomobilin etkisine ilişkin endişelerin ortasında büyük bir genişleme. Şehrin sokaklarında.

Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu'nun (CPUC) aldığı bir karar, şirketin robotaksilerini yerel yollarda ve otoyollarda 65 mil/saat'e kadar hızlarda çalıştırmasına izin veriyor. Ancak Waymo sözcüsü Julia Ilina, yaptığı açıklamada şirketin “genişlemeye yönelik dikkatli ve kademeli bir yaklaşım” izlemeyi planladığını ve robotaksi hizmetini otoyollara genişletme konusunda “acil bir planının” olmadığını söyledi.

Karar, aylardır San Francisco ve Phoenix'te 7/24 robotaksi hizmeti sunan şirket için bir başka büyük genişlemeye işaret ediyor. Illina, şirketin arabalarını Kaliforniya'daki otoyollarda direksiyon başında bir güvenlik sürücüsü ile test ettiğini, ancak Phoenix testlerinde otoyollarda bir insan sürücünün bulunmadığını söyledi. Şirket şu anda karayollarında yolcu taşımıyor.

Cuma günkü karar, özellikle San Mateo ve Los Angeles bölgelerindeki genişlemeyi durdurmaya çalışan ve teknolojinin sokaklarda nasıl kullanıldığı konusunda daha fazla yetkiye sahip olmaları gerektiğini savunan yerel yetkililerin şiddetli muhalefetinin ardından geldi. Kasım ayında eyalet komisyonuna yazdığı bir mektupta Los Angeles Belediye Başkanı Karen Bass, genişlemenin yaratacağı “olumsuz etkilerden” endişe duyduğunu söyledi.

“500 mil karelik, yaklaşık 4 milyon nüfusu ve 7.500 mil yolu olan bir şehirde tehlike katlanarak artıyor” diye yazdı.

Ancak teknolojiyi eyalet adına düzenleyen CPUC, kararında Waymo'nun “gereksinimlere uyduğunu” ve hemen genişleyebileceğini söyledi. Muhalefete rağmen Waymo, Kaliforniya Ticaret Odası ve Kaliforniya Bisiklet Koalisyonu da dahil olmak üzere Kaliforniya'daki birçok gruptan destek aldı.

Koalisyon yaptığı açıklamada, “CalBike otonom sürüş teknolojisini Kaliforniya'da ve ülke genelinde karayollarını iyileştirmek için bir fırsat olarak görüyor.” dedi. “Waymo'nun teknolojisi, birçok insan sürücünün uymadığı yol kurallarına (hız limitleri gibi) uyarak insan hatasını ortadan kaldırma ve daha güvenli bir yol ortamı yaratma potansiyeline sahip.”

READ  Çingene Rose Blanchard hapisten çıktı

Yine de Kaliforniya'da sürücüsüz araçlara yönelik öfke devam edebilir; geçtiğimiz ay yaşanan bazı olaylar, kamu görevlilerinin şehirlerine gelen araçlarla ilgili güvenlik endişelerini artırdı. Örneğin, Şubat ayında birkaç gün boyunca bir Waymo aracı Güney Kaliforniya Üniversitesi kampüsünden çıkarken kapanan bir kapıya çarptı ve ertesi gün San Francisco'da başka bir araba bir bisikletliye çarptı.

Ardından, birkaç gün sonra şirket, Phoenix'te bir kamyonetin karıştığı bir olay nedeniyle yazılımını gönüllü olarak geri çağırdığını duyurdu.

Olaylarda herhangi bir ciddi yaralanma yaşanmadı.

Illina, “Şirket, operasyonlarımıza yönelik bu güven oyu için CPUC'ye minnettardır” dedi.

“Şu ana kadar Los Angeles'ta +15.000 sürüş dahil olmak üzere hizmetimizi destekleyen sürücülere ve topluluk ortaklarına inanılmaz derecede minnettarız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir