Kaliforniya kar fırtınası: Güçlü Kaliforniya kar fırtınası, yoğun kar ve rüzgarın dağları vurmasıyla yolları ve kayak merkezlerini kapattıCNN

Kar fırtınası koşulları hafta sonu Kuzey Kaliforniya'yı vurdu; şiddetli rüzgarlar ve dağ sırtlarına ve vadilere yağan yoğun kar yağışı.

Sierra Nevada'da kar fırtınası uyarısı hâlâ geçerliyken, Mountain West'te yaklaşık 6,5 milyon insan kış mevsimi uyarısı altında.

En zorlu koşullar, dağların yüksek kesimlerinde, beyazlık koşulları ve şiddetli rüzgarlarla ortaya çıkıyor.

Kar, otoyol yetkililerinin Cuma gecesi sürücülerin mahsur kaldığını bildirmesinin ardından Nevada eyalet sınırı yakınındaki Interstate 80 otoyolunun 70 mil uzunluğundaki bölümünü bir günden fazla süreyle kapattı.

Hava tahmin merkezi, “Saatte 2-6 inçlik yoğun kar yağışı oranları ve zaman zaman saatte 100 mil hıza varan rüzgarlar Sierra Nevada'da imkansız seyahat koşullarını sürdürecek” dedi.

Yetkililer, yeniden açılma için tahmini bir sürenin bulunmadığını söyledi.

Hava durumu Hizmet Pazar günü öğleden sonraya kadar Central Sierra ve Greater Lake Tahoe bölgesi için “yüksek ila şiddetli” çığ tehlikesi bildirildi.

Hava Tahmin Merkezi'ne göre, Pazar günü geç saatlerde Sierra'nın zirvesinde yaklaşık 5-12 feet kar yağışı beklenirken, Intermountain West'te “75 mil/saat” düzeyinde hasar verici rüzgarlar mümkün.

“Bu rüzgarlar ağaçları ve elektrik hatlarını devirecek ve bu da geniş çaplı elektrik kesintilerine neden olacak” dedi. “Ayrıca, daha düşük sıcaklıklar ilk cephenin gerisinde batıya doğru hareket edecek ve birçok vadideki kar seviyeleri azalacak.”

15.000'den fazla İzleme web sitesi, Kaliforniya'da Pazar günü öğleden sonra ev ve işyerlerinin elektriksiz kaldığını ve sayının yaklaşık 40.000'e düştüğünü söyledi. PowerOutage.us.

CNN.com'daki bu etkileşimli içeriğe göz atın

Çok sayıda kayak alanı ve telesiyej kaldı Pazar günleri kapalıdır, Palisades Tahoe, Sierra at Tahoe ve Mammoth gibi bazı tatil yerleri geç başlangıç ​​konusunda uyarıda bulunuyor.

Twin Bridges'teki Ski Resort Sierra-at-Tahoe, görüntüleri CNN ile paylaştı. Kar kapıya yığılıyor Tesisin bakım atölyesi ve tesisin misafir otoparkındaki bir araba, gece boyunca kar altında kaldı.

READ  Küresel okyanus sıcaklıkları art arda 12 ay boyunca rekor seviyelere ulaşarak bilim insanlarını tehdit ediyor

“Sierra Nevada ve Intermountain West'teki kar ve şiddetli rüzgarların yoğunluğu Pazartesi gününe kadar kademeli olarak azalacak. Ancak Pasifik'ten gelen üst düzey enerjinin güçlendirilmesi (bu, ABD'nin batısının büyük bir bölümünde dengesiz soğuk havayı dengeleyecek) devam edecek, “Ulusal Hava Durumu Servisi raporunda şöyle dedi. Pazar öğleden sonra tahmin tartışması.

Önümüzdeki iki gün içinde dağlarda bir dizi kar yağışı orta Rocky Dağları'na kadar doğuya ulaşacak ve Pazar günü fırtına azalacak. Meteoroloji Dairesi, bunun ardından yeni sistemin Pazartesi günü yürürlüğe gireceğini söyledi.

Kesintiler ve 'imkansız' seyahat koşulları

Brooke Hess-Homeier/AP

Truckee'de vatandaşlar Cumartesi günü bir arabanın etrafındaki karları temizlemeye çalışıyor.

Ulusal Hava Durumu Servisi, yoğun kar yağışı ve uğultulu rüzgarların Sierra ve kuzey dağlık bölgeleri etkilemesi nedeniyle kar ve beyazlık koşullarının seyahati “imkansız” hale getireceği konusunda uyardı.

Kaliforniya Ulaştırma Bakanlığı'na göre fırtına, Mammoth Mountain Kayak Merkezi'ni Cumartesi günü US 395'e giden ana yolu birkaç saatliğine kapatmaya zorladı.

Truckee Otoyol Devriyesi'nin “Donner Zirvesi'nde çok sayıda aracın mahsur kaldığını” bildiren açıklamasına göre, Cuma günü kar ve rüzgar nedeniyle bazı araçlar yolda mahsur kaldı ve bazı sürücülerin kurtarılması gerekiyor.

Ajans, “Bir noktada kar fırtınası koşulları acil durum personelinin ve çekicilerin sürücülere ulaşmasını zorlaştırdı” dedi.

Bölgedeki pek çok yol, hava koşulları nedeniyle kapalı, bazıları ise zincirlenmiş durumda ve araçların yolda kalması için zincirlere ihtiyaç duyuluyor.

Kaliforniya Otoyol Devriyesi cumartesi öğleden sonra arabalarından birinin kara saplandığını gösteren bir fotoğraf yayınladı. “Memurlarımız bile bazen karda mahsur kalıyor! Ancak kar fırtınasını andıran koşullar henüz azalmadı ve memurlarımız herkesi güvende tutmak için çok çalışıyor. Bu zamanlarda seyahat etmekten kaçının ve yol koşullarına dikkat edin. Facebook'ta söyledi.

Mario Tama/Getty Images

Pazar günü Truckee, Kaliforniya'da bir araç Interstate 80 otoyolunun kapalı olan bölümünden geçiyor.

Pazar sabahı Otoyol Devriyesi Truckee'de paylaşım yaptı Video Sisli koşullar ve düşük görüş mesafesi, Pasifik Pazarı sabah 6'dan itibaren Colfax ile Nevada eyalet hattı arasındaki I-80'i kapattı.

Yetkililer, yeniden açılma için tahmini bir sürenin bulunmadığını söyledi.

Kuzey Kaliforniya'daki şiddetli kış fırtınası koşulları, ekiplerin Pazar günü yolları kardan temizlemede sorun yaşamasına neden oldu ve bu da bazı ekipmanlara zarar verdi.

California Ulaştırma Departmanı yetkilileri, “Kingvale'deki merkezimizde 10 nozülden ikisini, Auburn'den Nevada eyalet hattına kadar ise 20 nozülden altısını düşürdük” dedi. X'te yayınla.

Pazar sabahı South Lake Tahoe bölgesinde çığ, araçların mahsur kalmasına neden oldu ve 50. Otoyol geçici olarak kapatıldı. Yetkililer, herhangi bir yaralanmanın yaşanmadığını ve ekiplerin yolu hızla yeniden açtığını söyledi.

Park yetkilileri, Cuma günü fırtına nedeniyle kapatılan Yosemite Ulusal Parkı'nın Pazar günü öğleden sonra kısmen ziyaretçilere açıldığını duyurdu. Facebook'ta.

Park yetkilileri, “Park boyunca sisli koşullar bekliyoruz” dedi.

Park yetkilileri, ziyaretçilerin araçlarının lastik zincirine ihtiyaç duyabileceği ve yol koşullarını kontrol etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Hanford, Kaliforniya'daki Ulusal Hava Durumu Servisi'ne göre, park alanında Pazar günü saat 19.00'a kadar kar fırtınası uyarısı geçerli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir