JetBlue, Spirit Airlines'a ABD'nin itiraz ettiği 3,8 milyar dolarlık devralma teklifini sonlandırabileceğini söyledi

JetBlue Airways, düşük maliyetli havayolu Spirit Airlines'ı satın alma teklifini bu hafta sonunda kapatabileceğini ve Spirit hisselerinin düşüşe geçebileceğini açıkladı.

NEW YORK – JetBlue Airways, federal yargıcın bu haftanın sonlarında düşük maliyetli havayolu Spirit Airlines'ı satın alma teklifini engellemesinin ardından Cuma günü Spirit hisselerinde keskin bir düşüşü önleyeceği konusunda uyardı.

Spirit, bu anlaşmayı feshetmek için hiçbir nedeni olmadığını ve yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceğini belirterek, “JetBlue'nun da aynısını yapmayı beklediğini” ekledi.

Bir federal yargıç Adalet Bakanlığı'nın yanında yer aldı ve JetBlue'nun geçen hafta Spirit'i 3,8 milyar dolara satın alma teklifini engelledi. Adalet Bakanlığı, ülkenin en büyük düşük maliyetli havayolu Spirit'i ortadan kaldırarak ücretleri artıracağını söyleyerek birleşmenin engellenmesi için dava açtı.

Cuma günü yapılan düzenleyici başvuruda JetBlue, Spirit'e anlaşmalarının belirli şartlarının havayolunun 2022 sözleşme son tarihine kadar karşılanamayabileceğini söyledi. JetBlue Pazar günü erken saatlerde bunun sözleşmenin feshine yol açacağını söyledi.

Spirit saatler sonra JetBlue'nun pozisyonuna itiraz eden kendi dosyasıyla yanıt verdi.

Spirit, “Spirit, birleşme anlaşmasını feshetmenin hiçbir temeli olmadığına inanıyor” diye yazdı. “Spirit, birleşme anlaşması kapsamındaki tüm yükümlülüklerine uymaya devam edecek ve JetBlue'dan da aynısını yapmasını bekliyor.”

Spirit Airlines Inc., Miramar, Florida'da. hisseleri Cuma günkü oturumda %13,4 düşerken JetBlue Airways Corp. %3,6 arttı.

New York merkezli JetBlue, ABD hava yolculuğu pazarına hakim olan daha büyük rakiplere karşı daha hızlı ve daha iyi büyümek için Spirit'i satın alması gerektiğini savundu. İki taşıyıcı birlikte yurt içi hava yolculuğu pazarının yaklaşık %10'unu kontrol ediyor ve bu oran hâlâ Amerika, Delta, United ve Southwest'inkinden daha küçük.

READ  Çek Cumhuriyeti'nden Kristina Piskova, Miss World 2024'ün sahibi

Hem JetBlue hem de Spirit mali açıdan zor durumda kaldı ve pandemiden kurtulma konusunda diğer bazı havayollarına göre daha yavaş davrandılar. 2020'nin başından bu yana JetBlue 2,1 milyar dolar, Spirit ise 1,7 milyar dolar kaybetti.

Spirit, artan maliyetler, en düşük ücretler, ancak daha yüksek ücretler, zayıf talep ve Pratt & Whitney motorlarındaki sorunlar nedeniyle düzinelerce Airbus jetini kenara çekiyor. Gelecek yıl vadesi dolacak 1,1 milyar dolarlık borcun nasıl ödeneceğini veya yeniden finanse edileceğini bulması gerekiyor.

Spirit, 2022'nin başlarında başka bir düşük maliyetli havayolu olan Frontier Airlines ile birleşmeye çalıştı, ancak JetBlue, Frontier'ı devirmek için bir ihale savaşını kazandı.

Anlaşma hükümetin muhalefeti nedeniyle başarısız olursa JetBlue, 70 milyon doları Spirit'e ve 400 milyon doları da hissedarlarına olmak üzere 470 milyon dolarlık ters ayrılık ücretiyle karşı karşıya kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir