İzlanda'nın lav akışı yıkım gününün ardından yavaşladı

  • kaydeden Ruth Comerford
  • BBC haberleri

video başlığı,

İZLE: Lav İzlanda kasabasına ulaşırken binalar erimiş kaya tarafından yutuldu

İzlanda'nın güneybatısındaki bir yanardağ patlayıp birçok evi yok ettikten sonra lav akışı yavaşladı.

Pazar günü Reykjanes yarımadasındaki bir yanardağ patlayarak, erimiş kayaları Grindavik kasabasına döktü. Yerel halk tahliye edildi.

Aralık ayında meydana gelen patlamanın ardından kurulan savunmalar bazı yerlerde delinmiş, evler ateşe verilmişti. Ancak Pazartesi gününe gelindiğinde akış neredeyse durmuştu.

Yetkililer, İzlanda'nın geri kalanı için herhangi bir tehlikenin bulunmadığını söylüyor.

İzlanda Meteoroloji Ofisi'nden (IMO) Dr. Matthew Roberts Pazartesi günü BBC'ye, Grindavik yakınlarındaki durumun “çok rahat” olduğunu söyledi.

İnsanların genellikle hissetmediği mikro depremlerin hala meydana geldiğini ancak sayılarının ve yoğunluklarının azaldığını söyledi.

Ancak birçok Grindavik sakini patlamadan dolayı travma yaşadı.

Unndor Sigurtsson, MBL haber sitesine “Evinizin canlı TV'de yanmasını izlemek kolayca üstesinden gelemeyeceğiniz bir şey” dedi.

Ailesinin tahliye edilirken neredeyse tüm eşyalarını geride bıraktığını, yalnızca kıyafet ve temel ihtiyaç malzemelerini geride bıraktığını söyledi.

resim yazısı,

Reykjanes yarımadasında lav ve duman püskürten bir yanardağ patladı

Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda herhangi bir aksama yaşanmadı. Pazartesi sabahı Reykjanes yarımadası için IMO'nun havacılık renk kodu turuncuydu ve bu, patlamadan dolayı “kül emisyonunun hiç olmadığını veya çok az olduğunu” gösteriyordu.

Pazar akşamı ulusa seslenen Başkan Gudni Johannessen, insanları “birlikte durmaya ve evlerinde olamayanlar için şefkatli olmaya” çağırdı.

Volkanolog Evgenia Ilyinskaya, BBC Breakfast'a yarımadanın Yeni Reykjanes Yangınları olarak bilinen daha sık patlamaların olduğu bir döneme giriyor olabileceğini söyledi.

Profesör Ilinskaya, patlamaların “birkaç ayda bir veya on yıllar veya yüzyıllar boyunca yılda bir kez” meydana gelebileceğini söyledi.

Reykjanes Yangınları, 12. yüzyılda yarımadada meydana gelen bir dizi yoğun volkanik aktiviteydi.

Aralık ayındaki patlamadan önce Schwarzenegger volkanik sisteminde güçlü sarsıntılar yaşandı. Haftalar içinde, erimiş kayaları yaklaşık 4.000 kişinin yaşadığı Grindavik kasabasından uzaklaştırmak için yanardağın etrafına duvarlar inşa edildi.

Başbakan Katrin Jakobsdóttir, patlamanın “İzlanda'nın tamamı için kara bir gün” olduğunu söyledi ancak “güneşin yeniden doğacağını” da sözlerine ekledi.

resim yazısı,

Lav, Reykjanes Yarımadası'na yayılıyor

Pazar günkü patlama, Reykjanes Yarımadası'nda 2021'den bu yana beşinci patlamaydı.

İzlanda, Orta Atlantik Sırtı olarak bilinen, gezegendeki en büyük iki tektonik levha olan Avrasya ve Kuzey Amerika tektonik levhaları arasındaki sınırda yer almaktadır. İzlanda'da 33 volkanik sistem bulunmaktadır.

READ  Uvalde'nin polis şefi, memurun karıştığı silahlı saldırıyı savunan bir açıklamanın ardından istifa etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir