İsrail-Hamas Canlı Haber: BM 7 Ekim'de cinsel saldırıya ilişkin kanıt buldu

Kapalı kapılar ardında yapılan toplantılarda Filistinlilerin önde gelen seslerinden biri olarak öne çıkan Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Gazze'deki çatışmaların sona ermesi için baskı yapmak üzere Pazartesi öğleden sonra Beyaz Saray'da İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz ile görüştü. Beyaz Saray'a.

Başkan Yardımcısı, rehine anlaşmasının onaylanmasının ve İsrail'in 7 Ekim saldırılarına yanıt olarak Hamas'a karşı açtığı savaşla ortaya çıkan insani krizin hafifletilmesinin aciliyetini vurguladı. Hükümete, çok ihtiyaç duyulan insani yardımın Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına izin vermesi çağrısında bulunuldu.

Toplantıya ilişkin Beyaz Saray açıklamasında, “Başkan Yardımcısı, Gazze'deki insani koşullar ve kuzey Gazze'de bir yardım konvoyunun etrafında yaşanan son korkunç trajediyle ilgili derin endişesini dile getirdi.” ifadesine yer verildi. Ayrıca, “İsrail'i, Gazze'deki insani yardımı artırmak için ABD ve uluslararası ortaklarıyla işbirliği içinde ek adımlar atmaya çağırdı.”

İsrail, ABD'nin, insani yardım gruplarının Gazze'nin güneyindeki Refah'ta yerlerinden edilen bir milyondan fazla Filistinli için bir kriz olarak nitelendirdiği krizle başa çıkmak amacıyla Cumartesi günü başlayan gıda yardımlarına devam edeceğini söylemesinin ardından konuşlanmaya hazırlanıyor. Kara kuvvetleri orada.

Bayan Harris, Başkan Biden'ın savaş mesajından çok da uzaklaşmasa da Pazar günü yaptığı konuşmada “derhal ateşkes” çağrısında bulunarak daha sert bir ton kullandı. Yine de yorumlarını İsrail liderliğine değil Hamas'a yöneltti ve kendisinin ve başkanın “İsrail'in savunmasına olan bağlılığımızda tereddütsüz” olduklarını yineledi.

Beyaz Saray'daki toplantılarda, yönetime, Bay Trump'a on binlerce sivil ölümünün önlenmesi çağrısında bulunan Filistinli Amerikalıların ve ABD'deki diğerlerinin öfkesini göz ardı etmemeleri yönünde çağrıda bulundu. Konuyu bilen dört kişiye göre Gazze'de.

Bayan Harris'in yorumları, yönetimin Gazze'ye ilişkin kamuoyu duruşunda bir değişiklikti ve Bay. Bu, bu yıl yeniden seçilmek için kampanya yürüten Biden'ın daha derin bir siyasi sorumluluğuna değinmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz hafta Michigan'da Demokratların ön seçimlerinde yaklaşık 100.000 seçmen “kararsız” oyu kullandı. Birçoğu başkanın İsrail'e olan sarsılmaz desteğine öfke duydu.

READ  Hayat boyu tutulmayı takip eden Jay Basachoff, 8 Nisan'da özlenecek

Bay. Kendi partisindeki pek çok kişinin, Bay Biden'ın başına bir şey gelmesi durumunda görevi devralmaya hazır olup olmayacağını sorguladığı bir dönemde Bayan Biden, Harris'in İsrail'e odaklanması aynı zamanda dış politika konusundaki itibarının da güçlenmesine yardımcı olacak.

Bayan Harris, çeşitli vesilelerle Bay Biden ve üst düzey Beyaz Saray yetkililerine, yönetimin Gazze'deki yüksek ölü sayısı ve hayatta kalanların durumu hakkında kamuoyuna konuşarak Filistin vatandaşlarına daha fazla şefkat göstermesi gerektiğini tavsiye etti. Başkan Yardımcısı, Hamas'ın İsrail'de 1.200 kişiyi öldüren 7 Ekim saldırılarını kınamaya devam etmenin yanı sıra bunun yapılması gerektiğini söyledi.

Başkan yardımcısının kamuoyuna yönelik yorumları Gazze'deki insani krizin kötüleştiği bir dönemde geldi. Geçen hafta bir yardım konvoyunda yaşanan kaotik sahnede 100 Filistinlinin ölmesinin ardından, kendisi diğer ABD ulusal güvenlik yetkililerinin temkinli yorumlarının ötesine geçen bir açıklama yaptı.

“Birkaç gün önce aç ve çaresiz insanların yardım kamyonlarına yaklaştığını, haftalarca kuzey Gazze'ye ulaşan yardımlardan sonra ailelerine yiyecek sağlamaya çalıştıklarını gördük” dedi. “Silah sesleri ve kafa karışıklığıyla karşılandılar.”

Pazar, “Gazze'de insanlar açlıktan ölüyor. Koşullar insanlık dışı. Ortak insanlığımız bizi harekete geçmeye zorluyor.

Daha sonra “İsrail hükümeti yardım akışını önemli ölçüde artırmak için daha fazlasını yapmalı. Bunun mazereti yok.”

Bay. Ortadaki Gantz, Pazartesi günü Bayan Harris ile görüştükten sonra Beyaz Saray'dan ayrıldı.borç…Brendan Smialowski/Agence France-Presse – Getty Images

Geçen yıl Washington'u ziyaret eden İsrail Savunma Kuvvetleri'nin eski Genelkurmay Başkanı. Gantz'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan, Kongre üyeleri ve hükümet yanlısı üyelerle ayrı ayrı görüşmesi planlandı. – İsrailli lobiciler.

ABD'li yetkililer hafta sonu gazetecilere, müzakerelerin devam ettiğini ve İsrail'in rehine anlaşmasına ilişkin çerçeveyi “aşağı yukarı kabul ettiğini”, ancak Hamas'ın bunu henüz kabul etmediğini söyledi. Hamas, 100'den fazla İsrailli rehinenin serbest bırakılması yönündeki öneriyi, kalıcı bir ateşkes ve İsrail birliklerinin Gazze'den çekilmemesini içerdiği gerekçesiyle reddetti; İsrail, bu tavizlerin Hamas'ın Gazze'yi yok etmesini önleyeceğini söylüyor.

READ  Rishi Sunak, Muhafazakar isyancıları milletvekillerinin Ruanda tasarısını desteklemesi olarak görüyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi tarafından yapılan açıklamada, Sn. Gantz'ın Washington gezisini onaylamadığını söyledi. İsminin gizli kalması kaydıyla konuşan Sn. Netanyahu'nun Washington ziyaretindeki ofis yetkilisi Sn. Kant hükümeti temsil etmiyordu ve Başbakan Sn. Ayrıca Biden'la açık bir iletişim hattının sürdürülmesinde ısrar etti.

Ancak Sn. Sayın Gantz, Amerikalı yetkililerle yaptığı görüşmelerde aktardığı mesajları pekiştirmek amacıyla ABD'ye seyahat etme arzusunu dile getirdi. Netanyahu Cuma günü şunları söyledi: Gantz'ın ofisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada bunu söyledi. Bay. Bay Netanyahu'nun hoşnutsuzluğu o kadar somuttu ki, planlarının “amaca ters” olduğunu düşünüyordu. dedi Kant, Bay. Gantz'a yakın bir İsrailli yetkiliye göre, Gantz liderler arasındaki görüşmenin ayrıntılarını görüşmek üzere isminin açıklanmaması kaydıyla konuştu. .

Bay. Gantz'ın gezisi, İsrail'in beş üyeli savaş kabinesinde Ocak ayında açıkça patlak veren anlaşmazlığın bir başka temsili. Kanz'ın müttefiki ve kabine üyesi Gadi Eisenkot, Mr. Netanyahu'nun “tam zafer” elde etme hedefini kınadı. Televizyon röportajı.

Gazze'nin geleceği ve asker alımı konusunda Sn. Gantz ve Mr. Bağımsız bir düşünce kuruluşu olan İsrail Demokrat Partisi'nin başkanı Yohanan Plesner, bunların Netanyahu'nun üzerinde kavga ettiği ana konular olduğunu söyledi. “Savaş sona yaklaşırken, savaş sonrası öncelikler konusundaki farklılıklar artıyor” dedi.

Bay. Gantz sıklıkla geleceğin başbakanı olarak görülüyor ve Mr. Netanyahu'nun baş rakibi olduğu düşünülen Netanyahu, savaşın başlangıcından bu yana Washington'u ziyaret etmedi. Biden'la ilişki engellerle karşılaştı.

Bayan Harris'in yardımcıları, uzun süredir dış politikayı onun kendi yolunu çizmesi ve başkan yardımcısı olarak daha güçlü bir rol oluşturması için bir fırsat olarak görüyor. Beyaz Saray daha önce genç seçmenleri ve beyaz olmayan seçmenleri motive eden konular hakkında konuşmak için Bayan Harris'e başvurmuştu. Bayan. Harris şimdi her ikisini de yapmaya çalışıyor; hoşnutsuz seçmenlere hitap etmek için acil bir dış politika meselesini kullanmak ve kendi benzersiz siyasi kimliğini inşa etmek.

READ  Yolsuzluk planına ilişkin yeni iddialarda Senatör Menendez, Katar'dan hediye almakla suçlanıyor

Ancak kalıcı ateşkes çağrısı yapan bazı gruplar, Bayan Harris'in yeterince ileri gitmediğini söyledi. Onun yorumlarının, durumu değiştirebilecek radikal bir politika değişikliği çağrısı yapmadan savaşa karşı çıkanların söylemini körüklemekten başka bir işe yaramadığını söylediler.

Michigan'ı Dinle'nin kampanya yöneticisi Layla Elabed, Bay. Biden'a karşı “kararsız” oyu vermek için 100.000'den fazla seçmeni harekete geçiren grup, yaptığı açıklamada yönetimin baskıya yanıt verdiğinin açık olduğunu söyledi.

Bayan Ellabate yaptığı açıklamada, “Fakat açık olalım: bu geçici bir ateşkes ya da insani duraklama dedikleri şey.” dedi. “Hareketimizin talepleri açık: kalıcı bir ateşkes ve ABD'nin İsrail'in Filistin halkına karşı yürüttüğü savaş ve işgale verdiği fonun sona ermesi.”

Adam Rascon Ve Aaron Boksör Kudüs'ten bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir