İran yanlısı isyancıların Irak hava üssüne düzenlediği füze saldırısında ABD askerleri yaralandı.

Pentagon, İran destekli isyancıların Cumartesi gecesi Irak'taki Esad Hava Üssü'ne düzenlediği füze saldırısında çok sayıda ABD askerinin yaralandığını söyledi.

Yerel saatle 18.30 civarında, İran destekli milisler tarafından Batı Irak'taki ABD Merkez Komutanlığı'ndan çok sayıda balistik füze ve roket ateşlendi. A dedi ki Açıklama sosyal medyada yayımlandı.

CENTCOM, üssün hava savunma sistemlerinin “füzelerin çoğunu” engellediğini, ancak “diğerlerinin üssü etkilediğini” söyledi.

CENTCOM, çok sayıda ABD personelinin travmatik beyin yaralanmaları açısından değerlendirildiğini ve en az bir Irak askerinin de yaralandığını söyledi. Hemen daha fazla ayrıntı verilmedi.

Bu, Hamas'ın İsrail-Hamas savaşını ateşleyen 7 Ekim'de İsrail'e yönelik şiddetli saldırısını başlatmasından bu yana Irak ve Suriye'de konuşlanmış ABD birliklerine yönelik 144. saldırı anlamına geliyor. Bu, militan grupların balistik füze fırlattığı en büyük saldırılardan biriydi ve ikincisiydi.

Kasım. 20, Balistik füze saldırısı Esad Hava Kuvvetleri Üssü'nde 8 kişi yaralanırken, üsse de hafif hasar oluştu. ABD misilleme saldırısında çok sayıda İran yanlısı militanı öldürdü.

ABD ile İran arasındaki gerilim Gazze savaşından bu yana artıyor ve ABD defalarca İran'ı bu savaşın arkasında olmakla suçluyor. Onlarca saldırı Tahran, Yemen merkezli Husi isyancıların Kızıldeniz'deki ticari gemilere saldırdığı yönündeki iddiaları reddetti.

İran Dışişleri Bakanı Salı günü onaylandı İran güçleri Irak ve Suriye'deki hedeflere füze fırlattı. ABD ve Irak, Kuzey Irak'ın Erbil kentinde inşaatı devam eden ABD konsolosluğu yakınına düzenlenen saldırıları kınadı.

Pentagon geçen haftanın sonlarında Salı günü şunları söyledi: Bir tekne dolusu ele geçirdi İran'dan Husilere “Gelişmiş Konvansiyonel Silahlar” Gönderildi

David Martin, Omar Abdulkader, Tucker Riels ve S. Dev bu rapora katkıda bulunmuştur.

READ  Beyoncé'nin 'Kovboy Carter' Sesh'i Yeni Moda Çılgınlığına İlham Verecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir