İran seçimleri: Düşük seçmen katılımı raporlarının ardından sayım başladı

  • kaydeden Thomas Mackintosh
  • BBC Haberleri, Londra

görüntü kaynağı, İyi resimler

resim yazısı,

Cuma günkü seçimler, İran liderliğinin meşruiyeti ve ulusal desteği açısından önemli bir sınav olarak görülüyordu ancak katılımın düşük olması bekleniyordu.

Resmi olmayan raporlarda Cuma günkü oylamada 1979 İslam Devrimi'nden bu yana en düşük seçmen katılımının görüldüğü belirtilirken, İran parlamento ve önemli dini organ seçimleri için oyları saymaya başladı.

Seçimler, 22 yaşındaki İranlı Kürt Mahza Amini'nin polis nezaretinde öldürülmesinin yaygın protestolara yol açtığı Eylül 2022'den bu yana ilk seçim olacak.

İran'ın kadınlara yönelik katı kıyafet kurallarını ihlal ettiği için tutuklandı.

61,2 milyondan fazla İranlı oy kullanma hakkına sahip.

Cuma günü iki ayrı referandum yapıldı: Biri Meclis'in yeni üyelerini, diğeri Uzmanlar Konseyi'ni seçmek için.

İran'ın en güçlü figürü olan Başkomutan, sosyal özgürlük ve ekonomik koşullar gibi konularda kararlar alan Dini Lideri seçiyor ve yönetiyor.

İran uluslararası yaptırımlardan, ekonomik krizden, yaygın zorluklardan ve şiddetli huzursuzluklardan ağır bir darbe aldı.

Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney'in insanlara oy verme çağrısı yapmasına rağmen, birçok İranlı katılıp katılmama konusunda bölünmüş durumda.

resim yazısı,

İranlı bir kadın, Tahran'ın kuzeyindeki Erşad Camii'nde oy verdikten sonra mürekkeple kaplı parmağını gösteriyor.

Cuma günü başlayan oylamanın özellikle başkent Tahran'da seçim için rekor düzeyde düşük olması bekleniyor.

Devlete bağlı bir anket kurumu, parlamento seçimlerinde seçmen katılımının %41 olacağını tahmin etti; bu, eğer doğruysa, son 12 anketteki en düşük oran olacak.

BBC'nin 2019'dan bu yana Tahran'daki ilk muhabiri Caroline Davies, seçimlerle ilgili haber yapıyor.

video başlığı,

Oylama: BBC muhabiri Gary Davies, oylama başlarken Tahran'daki sandık merkezini ziyaret etti

Oylar manuel olarak sayıldığı için İran'ın oylarının sayılması zaman alacak. Bazı sonuçlar rapor ediliyor. İran'ın devlet haber ajansı IRNA'nın haberine göre, büyük şehirlere yönelik uzmanların toplantılarının büyük bir kısmı kayıtlara geçti.

Meclis, zamanı geldiğinde bir sonraki dini lideri (84 yaşındaki Ayetullah Ali Hamaney) seçmekle görevlendirilen 88 İslam din adamından oluşan bir gruptur ve yeni meclis sekiz yıl görev yapacak.

Şu ana kadar parlamentodaki 290 sandalyenin yaklaşık 50'si bazı belediye meclisleri tarafından ilan edildi. Kesin sonuçlar yarın açıklanacak gibi görünüyor.

Resmi oy sayımı henüz açıklanmadı. Analistler, düşük katılımın, ülkedeki birçok yetkilinin seçmenleri sandık başına gitmeye çağırmasının ardından siyasetten duyulan memnuniyetsizliği yansıttığını söyledi.

İlk oy veren Dini Lider, “Mümkün olan en kısa sürede oy verin, İran'ın dostları ve karşıtlarının gözleri sonuçlarda” dedi.

READ  Trump, Putin'in Biden'ı Trump'a tercih ettiği yönündeki yorumunu 'büyük bir iltifat' olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir