Iowa anketleri Haley'nin DeSantis'in önünde olduğunu gösteriyor, Trump hâlâ önde

Eski Başkan Donald Trump, Iowa'da oyların yüzde 48'ini alarak Cumhuriyetçilerin başkanlık adaylığı konusunda iki ana rakibine karşı farkını genişletti. Des Moines Register/NBC News/Mediacom anketine göre Cumartesi gecesi yayınlandı.

Aylar boyunca Trump sahanın geri kalanına hakim oldu ancak ikincilik yarışı zorluydu. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, eski BM Büyükelçisi Nikki Haley yüzde 20 destekle 2. sırada yer alırken, Florida Valisi Ron DeSantis'in yüzde 16 desteğiyle geride kaldı.

Anket, seçmenlerin tercihlerini Pazartesi günkü seçimlere 48 saatten az bir süre kala ortaya çıkaran önemli bir gösterge olarak görülüyor. Sonuçların her zaman yarışın son günlerinde kimin hız kazanabileceğini ortaya çıkarması bekleniyor.

Haley'nin Iowa seçmenleri arasındaki genel popülaritesi azaldı, ancak ona verilen destek arttı. Olumlu notu Aralık ayında yüzde 59'dan yüzde 48'e düşerken, olumsuz notu da yüzde 31'den yüzde 46'ya yükseldi. DeSantis'in olumlu görüşlerinde düşüş görüldü ancak yüzde 58'i hâlâ onu olumlu görüyor.

Anket, Haley'nin destekçilerinin parti toplantılarına gitmeye çok daha az ilgi gösterdiğini ortaya çıkardı. Haley taraftarlarının yüzde 61'i “biraz heyecanlı” olduklarını veya “çok heyecanlı olmadıklarını” söyledi. Buna karşılık Trump destekçilerinin yüzde 88'i “çok heyecanlı” veya “çok heyecanlı” olduklarını söylerken, DeSantis destekçilerinin yüzde 62'si de aynı şeyi söyledi.

“Derin Veri [Haley] Anketör J. Ann Selzer, Des Moines Register'a yaptığı açıklamada, anketlerde toplantı gecesine göre daha güçlü olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Haley, eyaletin daha ılımlı ve bağımsız seçmenlerine hitap etmeyi umduğu New Hampshire'a bakıyor ancak Pazartesi günü Iowa'da beklenenden daha güçlü bir sonuç bu yarışa ivme kazandırabilir.

Perşembe günü yayınlanan Suffolk Üniversitesi anketi, Trump'ın yüzde 54 ile önde olduğunu, onu yüzde 20 ile Haley ve yüzde 13 ile DeSantis'in takip ettiğini gösteriyor.

READ  Yıkım başlıyor, tarihi New London kilisesindeki dik çökme yolları kapattı - NBC Connecticut

Önceki yıllarda Selzer & Co. Gerçekleştirilen son anket, geç çıkış yapan adayları doğru bir şekilde yakaladı. 2016'da Trump yüzde 28, Sen. Ted Cruz (R-Tex.) da yüzde 23 ile liderliğini sürdürdü. Ama o sırada Selzer Adı geçen Cruz, Trump'tan daha derin destek gösterdi. Cruz, Iowa'daki parti toplantılarını kazandı.

2012 yılında da benzer bir trend vardı. Son Cumhuriyetçi anket, eski Massachusetts Valisi Mitt Romney ve eski Teksas Kongre Üyesi Ron Paul'un sahada dar bir farkla olduğunu gösterdi, ancak eski Pensilvanya Senatörü Rick Santorum kazandı. Santorum o yıl Iowa'daki parti toplantılarını az farkla kazandı.

Cruz ve Santorum, Iowa'daki toplantıların çoğunluğunu oluşturan Evanjelik Hıristiyanların güçlü desteğiyle kazandı. Yeni ankette Trump yüzde 51 ile önde, DeSantis'in yüzde 22'si ve Haley'nin yüzde 12'si var. 2016'daki toplantılarda Evanjelik Hıristiyanlar yüzde 12 puan farkla Cruz'u Trump'a tercih etmişti. Ağ Girişi Yoklaması.

Yarışta tarafsız kalan Iowa İnanç ve Özgürlük Koalisyonu lobicisi Jeff Pitts, üç Yüksek Mahkeme yargıcının atanmasını da içeren muhafazakar bir sicile sahip olduğu için bu kez Trump'ın arkasında evanjelikler var. Roe v. Wade.

“O bir savaşçı ve onlar için savaşıyor. Sanırım bizim tarafımızdaki insanlar, doğru ya da yanlış, politik doğruculuk tarafından itiliyor. Bence birisi buna karşı çıkmaya istekli olduğunda, bunun arkasında toplanacak.” dedi Pitts.

Trump'ın desteği, üniversite diploması olmayan Cumhuriyetçi seçmenler (yüzde 59) ve geliri 50.000 doların altında olanlar (yüzde 60) arasında en güçlü. Ancak üniversite mezunları arasında Trump yüzde 34 destekle önde gidiyor. Bu, Haley'e verilen yüzde 27'lik desteğe denk geliyor.

Hava koşulları bu yıl oylamayı zorlaştıracak; Iowa kar fırtınasından etkileniyor ve meteorologlar elektrik kesintisi koşulları ve rekor kıran soğuk konusunda uyarıda bulunuyor.

READ  Masters 2024: Sonuna rağmen Tiger Woods motive ve önümüzdeki üç ana dalı hedefliyor

Trump, hava koşulları nedeniyle Cumartesi günü iki yüz yüze kampanya etkinliğini iptal etti. Bunun yerine Iowa Başsavcısı Brenna Byrd ile bir tele-ralliye katıldı ve anketlerde liderliği ele geçirdi.

Trump, “Burada büyük bir avantajımız olduğunu düşünüyorum” dedi. Hava durumu konusunda endişeli olduğunu söyledi ancak haberlerde “Trump seçmeninin daha fazla ruhu, daha fazla bağlılığı var. Camın üzerinde yürüdüklerini söylüyorlar.

Haley, Cuma günü hava koşulları nedeniyle sanal etkinlikler düzenledikten sonra Cumartesi günü bizzat kampanyaya başladı. DeSantis Cumartesi günü saha organizasyonuna ev sahipliği yapan süper PAC Never Back Down ile etkinlikler için eyaleti gezdi ve Iowa Valisi Kim Reynolds (sağda) dahil vekillerle birlikte grubun West Des Moines kampanya ofisine uğradı.

Des Moines Register/NBC News/Mediacom anketi, 7-12 Ocak'ta Iowa'da kayıtlı 705 seçmen arasında telefonla gerçekleştirildi. Genel sonuçlar için örnekleme hatası marjı artı veya eksi yüzde 3,7'dir.

Marianne Levin, Dylan Wells ve Hannah Knowles bu rapora katkıda bulundular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir