IDF, Hamas savaşında Han Yunus şehrine odaklanırken bazı İsrail askerleri Gazze'den ayrılıyor: NPR

İsrail askerleri Pazar günü İsrail'in güneyinde Gazze sınırına yakın bir mevzi alanını bombaladı. Ordu, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırının ateşlediği savaşta Gazze'deki Filistinli militanlarla savaşıyor.

Ohad Swigenberg/AP


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

Ohad Swigenberg/AP

İsrail askerleri Pazar günü İsrail'in güneyinde Gazze sınırına yakın bir mevzi alanını bombaladı. Ordu, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırının ateşlediği savaşta Gazze'deki Filistinli militanlarla savaşıyor.

Ohad Swigenberg/AP

TEL AVIV, İsrail — Ordu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, binlerce İsrail askerinin Gazze Şeridi'nden çekildiğini, savaşın başlamasından bu yana ilk önemli asker transferini gerçekleştirdiğini ve güçlerin güney yarısındaki önemli bir şehre saldırmayı sürdürdüğünü söyledi. Yerleşim bölgesi.

Birlik hareketi, Gazze'nin bazı kısımlarında, özellikle de ordunun operasyonel kontrolü ele geçirmeye yakın olduğunu söylediği kuzeyde, çatışmaların yeniden hafiflediğinin sinyalini verebilir. İsrail, daha az yoğun çatışmalara geçmeye başlayan ana müttefiki ABD'nin baskısı altında.

Anlaşmazlığın haberi, Biden yönetiminin, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in bölgeye ziyareti öncesinde İsrail'e acil silah satışını onaylamak için bu ay ikinci kez Kongre'yi devre dışı bırakmasının ardından geldi.

Ancak Gazze'nin diğer bölgelerinde, özellikle güneydeki Han Yunus kentinde ve bölgenin orta kesimlerinde yoğun çatışmalar devam etti. İsrail, Gazze'yi 16 yıldır yöneten Hamas'ın devrilmesi de dahil olmak üzere savaş hedeflerine ulaşılıncaya kadar devam edeceğine söz verdi.

Ordu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, beş tugayın veya birkaç bin askerin önümüzdeki haftalarda eğitim ve dinlenme için Gazze'den çekileceğini söyledi.

Pazar günkü bir brifingde, ilk kez kaç askerin ayrıldığını belirtmeden birliklerin geri çekildiğini duyuran Ordu sözcüsü Tuğamiral. Daniel Hagari, kararın İsrail'in yeni bir savaş aşamasına başlaması olup olmadığını söylemedi.

READ  Çek Cumhuriyeti'nden Kristina Piskova, Miss World 2024'ün sahibi

“Savaşın hedefleri uzun süreli mücadeleyi gerektiriyor ve biz de buna göre hazırlanıyoruz” dedi.

İsrail, militan grubun 7 Ekim'de İsrail'in güneyine düzenlediği ve 1.200 kişinin ölümüne yol açan saldırının ateşlediği savaşta Hamas'ın askeri ve idari yeteneklerini ezme sözü verdi. Yaklaşık 240 kişi rehin alındı.

Gazze'deki sağlık bakanlığına göre İsrail, Gazze'de üçte ikisi kadın ve çocuk olmak üzere 21.900'den fazla insanı öldüren şiddetli hava, kara ve deniz saldırılarıyla karşılık verdi; rakamlarda siviller ve militanlar arasında ayrım yapılmıyordu.

İsrail, 8 binden fazla savaşçının öldürüldüğünü söylüyor. Hamas, militanların okullar ve hastaneler de dahil olmak üzere yerleşim bölgelerinde saklandığını söyleyerek çok sayıda sivilin ölümünden sorumlu tutuyor.

Savaş, Gazze'nin 2,3 milyon sakininin %85'ini yerinden etti; ancak ordu, İsrail'in bombaladığı güvenli bölgelere sığınmak isteyen insanları gönderdi. Filistinliler küçük topraklarda hiçbir yerin güvenli olmadığını düşünüyor.

Güney'deki savaşlar

İsrail'in binlerce askerinin bulunduğuna inanılan Han Yunus'ta yaşayanlar, şehrin batısı ve merkezinde hava saldırıları ve top atışları yapıldığını bildirdi. Bölgede ordu ile terör örgütü İslami Cihad arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Filistin Kızılayı X daha önce Twitter'da, Pazar günü geç saatlerde Han Yunis'teki Beach Caddesi'ne düzenlenen saldırının ardından çok sayıda ölü ve yaralının nakledildiğini söylemişti. Yaralıları ambulanslara taşıyan sağlık görevlilerini gösteren gece görüntüleri yayınlandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bombardımanında yaralanan Filistinliler, Pazar günü Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'taki Nasser Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Muhammed Tahman/AP


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

Muhammed Tahman/AP

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bombardımanında yaralanan Filistinliler, Pazar günü Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'taki Nasser Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Muhammed Tahman/AP

İsrail'in geçen hafta saldırısını genişlettiği Gazze'nin merkezindeki kentsel mülteci kamplarında da çatışmalar olduğu bildirildi.

READ  Dow 400 puanın üzerinde düşüş yaşadı ve getiriler 2024'e yükseldi

Nuşirat kampından Filistinli Said Mustafa, “Bu bizim rutinimiz: bombalamalar, katliamlar ve şehitler” dedi. Nusirat ile yakındaki Buraj ve Makasi kamplarında ara sıra patlamalar ve silah sesleri duyulduğunu söyledi.

Pazartesi sabahı yaptığı telefon görüşmesinde “Biz konuşurken evimin yakınında büyük bir patlama oldu” dedi.

Gazze sağlık bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada 156 kişinin öldüğünü söyledi.

Bu arada İsrail ordusu, Hamas'ın elit Nukba güçlerinin bölge komutanı Adel Misma'nın merkezdeki Deir al-Bala kentinde düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü söyledi.

Yılbaşı gecesi gece yarısı vurulduğunda Hamas, ticari merkezi Tel Aviv de dahil olmak üzere İsrail'e büyük bir roket yağmuru yağdırdı.

'Farklı bir işleyiş tarzı'

İsrail savaşın aylarca süreceğini söylüyor. Gazze'yi terörist silahlardan ve altyapıdan temizlemek ve Hamas'ın daha fazla saldırı düzenlemesini önlemek için zamana ihtiyaç olduğunu savundu. İsrail, uzun vadeli ateşkes yönündeki uluslararası çağrılara, bunun Hamas için bir zafer olacağını söyleyerek direndi.

Bir zamanlar İsrail ordusunda stratejik planlamadan sorumlu olan emekli Tuğgeneral Shlomo Brom, asker değişikliklerinin ABD baskısının sonucu olabileceğini söyledi. Bunun İsrail'in bazı bölgelerde savaş yürütme biçiminde bir değişikliğe işaret ettiğini söyledi.

Brohm, “Savaş durmuyor” dedi. “Bu, farklı bir çalışma tarzının başlangıcı.”

İsrailliler hâlâ ezici bir çoğunlukla savaş hedeflerini destekliyor ve askerlerin hayatlarının maliyeti artmaya devam ediyor.

Hafta sonu, kara operasyonunun başlamasından bu yana öldürülen askerlerden (Pazartesi itibarıyla toplam 172 kişi) 18'i dost ateşi sonucu, 11'i ise silah veya teçhizat arızası veya kaza nedeniyle öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir