Husilerin kargo gemisine füze saldırısı 3 kişiyi öldürdü – ABD ordusu

  • Tom Harcama, Joshua Cheatham ve Frank Gardner tarafından
  • BBC haberleri

resim yazısı,

ABD Merkez Komutanlığı tarafından kargo gemisinin fotoğrafı yayımlandı

ABD'li yetkililer, Husilerin Yemen'in güneyindeki bir kargo gemisine yaptığı füze saldırısında üç mürettebatın öldüğünü söylüyor; bu, grubun ticari gemilere yönelik saldırılarından kaynaklanan ilk ölümler.

Barbados bandıralı True Hope gemisi, saldırının ardından gemide çıkan yangın nedeniyle terk edilmiş ve sürüklenmişti.

ABD ordusu, uçağın Aden Körfezi'nde GMT saatiyle 11:30 civarında vurulduğunu söyledi.

Husiler, saldırılarının İsrail ile Hamas arasında Gazze'de devam eden savaşta Filistinlilere destek amacıyla gerçekleştirildiğini söylüyor.

Orta Doğu'daki operasyonları denetleyen ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), üç personelin öldüğünü ve üçü kritik olmak üzere en az dört personelin de yaralandığını söyledi.

Sosyal medyada “Husilerin bu pervasız saldırıları küresel ticareti sekteye uğrattı ve uluslararası denizcilerin hayatlarına mal oldu.” ifadesi kullanıldı.

İran yanlısı grup yaptığı açıklamada, Gerçek İnanç grubunun Husi deniz kuvvetlerinin uyarılarını dikkate almadığını söyledi.

Yemen'deki İngiliz büyükelçiliği, denizcilerin ölümlerinin “Houthilerin uluslararası gemilere pervasızca füze ateşlemesinin üzücü ama kaçınılmaz bir sonucu” olduğunu söyledi ve saldırılara son verilmesi çağrısında bulundu.

ABD'li ve İngiliz yetkililer daha önce iki ölüm ve altı yaralanma bildirmişti.

Gemide 1 Hintli, 4 Vietnamlı ve 15 Filipinli olmak üzere 20 kişilik mürettebat bulunuyordu. Gemide ikisi Sri Lanka'dan, biri Nepal'den olmak üzere üç silahlı muhafız bulunuyordu.

Gemi sahipleri ve yöneticilerinin sözcüsü yaptığı açıklamada, saldırının Yemen'in Aden kentinin 50 deniz mili (93 km) güneybatısında meydana geldiğini söyledi.

Saldırının ardından Husilerin kontrolündeki Al-Masira TV Çarşamba akşamı ABD öncülüğündeki iki hava saldırısının Husilerin elindeki Kızıldeniz liman kenti Hudeyde'deki uluslararası havaalanını hedef aldığını bildirdi.

Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları (UKMTO) ajansına göre True Hope, VHF radyoda kendisine “Yemen Donanması” adını veren bir grup tarafından selamlandı.

Yakındaki gemiler daha sonra yüksek bir gürültü ve büyük bir duman bulutu bildirdi.

UKMTO, True Confidence'ın vurulduğunu ve hasar gördüğünü ve ABD liderliğindeki Uluslararası Denizcilik İttifakı'na ait donanma gemilerinin gemiyi ve mürettebatını desteklediğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin Afrika Boynuzu Deniz Güvenliği Merkezi (MSCHOA), daha fazla kurtarma ve kurtarma operasyonunun sürdüğünü söyledi.

Husiler yaptıkları açıklamada True Hope'un bir “ABD gemisi” olduğunu söyledi ancak bir sözcü, geminin “şu anda herhangi bir ABD kuruluşuyla hiçbir bağlantısı olmadığını” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Washington'un Husileri sorumlu tutmaya devam edeceğini ve dünya çapındaki hükümetlerin de aynısını yapması gerektiğini söyledi.

Matthew Miller, “Husiler, Kızıldeniz'den geçen masum sivillerin refahını hiçe sayarak bu pervasız saldırılarını gerçekleştirmeye devam ediyor ve şimdi ne yazık ki ve trajik bir şekilde masum sivilleri öldürdüler” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Cameron, “Husilerin küresel deniz taşımacılığına yönelik pervasız ve ayrım gözetmeyen saldırılarını kınıyoruz ve bunların durdurulmasını talep ediyoruz” dedi.

Sosyal medyada “Seyrüsefer özgürlüğü için ayağa kalkmaya ve sözlerimizi eylemlerle desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

İki şirket yaptıkları açıklamada, True Confidence'ın sahibi olduğu, Liberya'daki bir adrese kayıtlı ve Yunanistan'daki Third Ocak Maritime Limited tarafından işletilen True Confidence Shipping SA'ya ait olduğunu belirtti.

Ancak AP'nin haberine göre şirket daha önce ABD merkezli Oaktree Capital Management'a aitti. Oaktree AP'ye yorum yapmayı reddetti.

Bir sözcü, dökme yük gemisinin Çin'in Lianyungang kentinden Suudi Arabistan'daki Cidde'ye seyahat ettiğini ve çelik ürünleri ve kamyonlardan oluşan bir kargo taşıdığını söyledi.

İngiltere büyükelçiliği, Husilerin Aden Körfezi ve Kızıldeniz'de gemilere yönelik yaklaşık dört ay süren insansız hava aracı ve füze saldırılarının ardından ölümcül bir saldırının kaçınılmaz olabileceğini söyledi.

Bölgedeki ABD liderliğindeki bir deniz görev gücü bu füzelerin ve insansız hava araçlarının çoğunu düşürdü, ancak bunların her birini yok edemeyecek kadar çok sayıda var.

Husilerin tükenmez bir kaynağı var gibi görünüyor. Husi fırlatma sahalarını, mühimmat depolarını ve komuta ve kontrol pozisyonlarını hedef alan ABD öncülüğündeki hava saldırısı kampanyasının etkinliği sorgulanıyor.

Artık Husi saldırıları daha ölümcül hale geldiği için, onlara karşı misillemelerin artırılması ve Yemen'deki hedef aralığının genişletilmesi yönünde çağrılar yapılıyor. Ancak Gazze'deki insani durum, zaten gergin olan bölgede daha da kötüleşme riski taşıyor.

Husiler saldırıyı Filistinlilere destek amacıyla gerçekleştirdiklerini söylüyor. ABD, İngiltere, Bahreyn ve diğer birçok ülke, Husilerin gemi taşımacılığına yönelik saldırılarına derhal son verilmesini talep etti.

Salı günü ABD güçleri, Yemen açıklarındaki destroyer USS Carney'e bir balistik füze ve üç insansız hava aracı düşürdü, ardından üç gemisavar füze ve üç deniz uçağı düşürdü.

Bu arada, Pazartesi günü Hindistan Donanması, operatörünün küçük bir yangına neden olan bir füze tarafından vurulduğunu ve herhangi bir yaralanma olmadığını belirten konteyner gemisi MSC Sky II'de çıkan yangının söndürülmesine yardımcı oldu.

Pazar günü Belize bayraklı kargo gemisi Rubimar, Husiler tarafından atılan füzelerle vurulduktan iki hafta sonra Kızıldeniz'de battı. Bu, Kasım ayında Husi saldırılarının başlamasından bu yana batırılan ilk gemi oldu.

Saldırıya uğradığında Rubimar, Aden Körfezi'ni Kızıldeniz'e bağlayan Bab el-Mendeb Boğazı'nın yakınındaydı. Mürettebat kurtarıldı ve gemi yavaş yavaş su almaya başladı.

Gemi, ABD ordusunun Kızıldeniz'de çevresel tehlike oluşturduğunu söylediği 21 ton amonyum nitrat gübresini taşıyordu.

READ  Prens Harry'nin Kate Middleton'un Kanserini Televizyondan Öğrenişi Kraliyet Ailesi Dinamiğini Anlatıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir