Husilerin füze saldırısının ardından Aden Körfezi'nde bir petrol tankeri alev aldı

Muhammed Hammoud/Getty Images

Yemenliler, ABD'nin Yemen'e yönelik hava saldırılarını protesto etmek amacıyla sahte füze fırlattı.CNN

Aden Körfezi'ndeki bir petrol tankeri, Yemenli Husi milislerinin füze saldırısı sonrasında alev aldı; bu olay, ana nakliye hattında İran destekli grupla bağlantılı son olay.

Marlin Luanda petrol tankerinin operatörü kargo grubu Trafigura, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Kızıldeniz'i geçerken Aden Körfezi'nde bir füzeyle vurulduğunu” ve “gemideki yangın söndürme ekipmanlarının söndürme amaçlı kullanıldığını” söyledi. sancak tarafındaki kargo tankında ateş.

Saldırının sorumluluğunu İran destekli militanlar üstlendi Rapor “ABD-İngiltere'nin ülkemize yönelik saldırganlığına tepki olarak tankere ateş açtılar” [Yemen]”ve Filistin halkını destekliyoruz.

İngiltere'de ofisleri bulunan Trafigura, durumu izlediğini ve bölgedeki askeri gemilerin “yardım sağlamak” üzere yola çıktığını söyledi.

İngiliz hükümetinden saldırıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

ABD'li bir yetkili, Aden Körfezi'ndeki ABD destroyerinin yanan bir tankerden gelen imdat çağrısına yanıt verdiğini söyledi.

ABD Merkez Komutanlığı'na göre, Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Carney, bir ABD savaş gemisini hedef alan Husilerin gemisavar balistik füzesini düşürdü. USS Carney'e düzenlenen saldırıda yaralanan olmadı.

Amerika ve İngiltere saldırıyor Yemen'de Husilerin hedefi Biden yönetimi ve müttefikleri, grubun uluslararası nakliye yollarına yönelik saldırılarının sonuçlarına katlanacağı konusunda uyardıktan sonra.

Husiler, İsrail ile Hamas arasında Gazze'deki savaş sona erene kadar saldırılarını durdurmayacaklarını söyledi. Husi lideri Abdul Malek el-Husi konuşmasında, “ABD ile doğrudan karşı karşıya gelmek büyük bir onur ve nimettir” dedi.

Saldırılar, dünyanın en büyük gemicilik ve petrol şirketlerinden bazılarını dünyanın bir tanesindeki trafiği durdurmaya zorladı. En önemli deniz ticaret yolları. Tankerler Süveyş Kanalı'ndan geçmek yerine Afrika kıtası çevresinde seyrederek uluslararası nakliye yollarına binlerce mil katıyor.

READ  Kate Middleton'dan kanser haberi: Uzman, King'in halka açık Paskalya görünümünün Prenses'e nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor

CNN daha önce bildirildi ABD istihbarat yetkilileri, İran'ın, İsrail'in Gazze'deki savaşına tepkisini dikkatli bir şekilde ayarladığını, vekil grupların İsrail ve ABD çıkarlarına karşı kesin harcamalar yapmasına izin verdiğini ve teşvik ettiğini ve İran ile doğrudan çatışmayı kışkırtacak eylemleri durdurduğunu düşünüyor. .

Yemen'de bir yıllık bir süre arasındaki çatışma Husi güçleri ve Suudi destekli koalisyon, halkı açlık, ekonomik çalkantı ve aşırı yoksulluğun damgasını vurduğu yıkıcı bir insani krize sürükledi.

Husi güçleri 2014 yılında başkent Sana'ya saldırarak uluslararası alanda tanınan ve Suudilerin desteklediği hükümeti devirdi ve bir iç savaşa yol açtı. Çatışma, 2015 yılında Suudi liderliğindeki koalisyonun Husileri yenmek için müdahale etmesiyle daha geniş bir savaşa dönüştü.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) 2021'deki raporuna göre çatışmalarda 377.000'den fazla kişi hayatını kaybetti. Yarısından fazlası yiyecek, su ve temizlik eksikliği gibi çatışmayla bağlantılı dolaylı nedenlerden öldü.

Bu gelişen bir hikayedir ve güncellenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir