Hindistan'ın GSYH'si: Dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomisi faturasının hakkını veriyor

Puneet Paranjbe/AFP/Getty Images

İşçiler Kasım 2023'te Mumbai'deki bir inşaat sahasında çalışıyor.


Yeni Delhi/Londra
CNN

Hindistan şaşırtıcı derecede güçlü ekonomik büyüme rakamları yayınlayarak 2023'ü yüksek bir notla bitirdi ve ülke çapındaki seçimlere sadece haftalar kala Başbakan Narendra Modi'ye büyük bir destek sağladı.

Dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomisinde gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), 2023 yılının son üç ayında bir önceki yıla göre %8,4 arttı. Ulusal İstatistik Bürosu'na göre Haziran-Eylül döneminde %7,6. söz konusu Perşembe.

Son artış analistlerin beklediğinden çok daha güçlü oldu Capital Economics'in Hindistan ekonomisti yardımcısı Tamashi de Silva, bir notta Hindistan ekonomisinin “geçen yıl darbe aldığını” yazdı.

“Bu büyümenin hızı, geçen çeyrekte büyük ekonomilerdeki en güçlü büyüme hızıydı” diye ekledi.

Veriler, dünyanın en kalabalık ülkesinin ekonomik beklentilerine olan güveni daha da artıracak. Gayrimenkul danışmanlığı Knight Frank'ın çarşamba günü hazırladığı ayrı bir rapora göre, net serveti en az 30 milyon dolar olan Hintlilerin sayısı, 2028'e kadar olan beş yıl içinde yüzde 50 artacak; bu, dünyadaki en büyük artış olacak.

Uluslararası Para Fonu Hindistan ekonomisinin 2024'te yüzde 6,5 oranında büyümesini bekliyor, ancak Modi hükümeti yüzde 7,6'nın üzerinde bir büyüme tahmin ediyor. Mali yıl Mart ayına kadar.

Modi, “%8,4'lük güçlü GSYİH büyümesi… Hindistan ekonomisinin gücünü ve potansiyelini gösteriyor” dedi X'te söylendi Perşembe. “140 crore'a yardımcı olmak için ekonomik büyümeyi hızlandırma çabalarımız devam edecek” [1.4 billion] Hintliler daha iyi bir yaşam sürüyor.

Sürdürülebilir genişleme, Hindistan'ı hızla dünyanın en büyük ekonomileri arasına yükseltecektir. Jefferies'teki analistler, ülkenin şu anda beşinci sıradayken 2027 yılına kadar dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmasını bekliyor.

Hindistan, özellikle Washington ve Pekin arasındaki ilişkilerin gerginleştiği bir dönemde, tedarik zincirlerini çeşitlendirmek isteyen ülkeler ve şirketler için de yaygın olarak Çin'e bir alternatif olarak görülüyor.

READ  Güneş 24 saat içinde üç büyük güneş patlaması başlattı

Modi hükümeti ülkede fabrikalar kurmak için çokuluslu şirketleri agresif bir şekilde kullanıyor; yolları, limanları, havalimanlarını ve demiryollarını iyileştirmek için milyarlarca dolar harcıyor.

Apple dahil dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları (APL) tedarikçi Foxconn, buradaki operasyonlarını zaten genişletiyor. ve Tesla'nın (D.S.L.A) CEO Elon Musk geçen Haziran ayında şirketinin Hindistan'a “insanca mümkün olan en kısa sürede” yatırım yapmak istiyoruz.

Perşembe günü, Modi hükümeti, Hindistan'ı bir elektronik üretim merkezi haline getirme hedefine doğru atılmış önemli bir adım olan, Tata Group'un da aralarında bulunduğu şirketlerin üç yarı iletken tesisi inşa etmek için 15 milyar doların üzerinde yatırımını onayladı.

Hükümet yaptığı açıklamada, fab olarak bilinen fabrikaların 20.000 ileri teknoloji işi ve yaklaşık 60.000 dolaylı iş yaratmasının beklendiğini söyledi. O dedi Yatırım, Hindistan'ın yarı iletken hedefleri açısından “dev bir adım”.

“Hindistan'ın çip tasarımı konusunda halihazırda derin yetenekleri var. Açıklamada, bu birimler aracılığıyla ülkemizin çip üretiminde kabiliyetleri gelişecek” denildi.

Her ne kadar kendinden geçmiş olsa da Ekonomistler, son büyüme rakamları civarında verileri okurken dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Nomura: “Parıldayan tek şey büyüme değildir.” yazdı Cuma günü bir notta. “Temel gelişim, başlığın önerdiğinden daha zayıf.”

Hindistan'ın GSYH'sinin %16'sını oluşturan ve önemli bir istihdam kaynağı olan tarım sektörü, tüketimin gerisinde kalmaya devam ediyor.

HSBC ekonomistleri, ülkenin “inanılmaz bir hızla büyüdüğünü” kabul ederken, “sükunete” ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Hindistan, çalkantılı bir küresel ortama rağmen güçlü bir büyüme ve makro istikrar vahası olmaya devam ediyor” Cuma günü bir notta yazdılar.

Capital Economics'ten De Silva, zayıf küresel büyümenin ihracat üzerinde baskı oluşturması ve ülkenin teminatsız borç verme konusunda daha sıkı kısıtlamalarla karşı karşıya kalması nedeniyle Hindistan'ın hararetli ekonomik büyümesinin arkasındaki ivmenin “bir miktar sönümlenebileceğini” belirtti. Ev masraflarını kontrol edin.

READ  Yargıtay sosyal medyayı dönüştürebilecek davalara bakacak

Ancak “büyümedeki herhangi bir yavaşlamanın özellikle hükümetin altyapı hamleleri göz önüne alındığında hafif olması muhtemel” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir