Hayat boyu tutulmayı takip eden Jay Basachoff, 8 Nisan'da özlenecek

Evrenin dünyaları isteka topları gibi hizaladığı tam güneş tutulması, yasadışı hiçbir şey tüketmeden yaşayabileceğiniz en derin içgüdüsel deneyimlerden biri olabilir.

Bazıları çığlık atıyor, bazıları ağlıyor. Sekiz kez bu ışık, karanlık, ölüm ve yeniden doğuş döngüsünden geçtim, ışığın erimesini ve güneşin koronasının soluk tüylü kanatlarını gökyüzüne yaymasını izledim. Ve asla eskimez. Siz bu makaleyi okurken ben de ailem ve eski dostlarımla birlikte dokuzuncu tutulmama tanık olmak için Dallas'a seyahat etmeye hazırlanıyor olacağım.

Eski bir arkadaş orada olmayacak: Williams College'da uzun süredir astronomi profesörü olan Jay M.. Basachoff. Onunla üç kez ayın gölgesinde durdum: Endonezya'nın Java adasında, Oregon'da ve Türkiye'deki küçük bir adada.

Gelecek hafta onu tekrar görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Ancak Jay 2022'nin sonlarında öldü ve güneş tutulmasına dönüşen çılgın bilim, merak ve turizm sirkinden herkes kadar sorumlu bir kozmik müjdeci olarak yarım yüzyıllık kariyerine son verdi.

2010 yılında The New York Times'da Dr. “Biz şemsiyeyiz” dedi. Basachoff yazdı. “Bir zamanlar güneş tutulması sırasında ayın gölgesi olan umbrada durduktan sonra, ay Dünya ile Güneş arasında hareket ettiğinde bunu tekrar tekrar yapmamız isteniyor.”

Tutulma yaklaştığında, Jay şanslı turuncu pantolonunu giyer ve meslektaşları, öğrencileri (çoğu profesyonel gökbilimciler ve tutulma avcıları), turistler ve arkadaşlarıyla birlikte her kıtanın köşesine seyahat eder. Onun yolculuklarına katılan pek çok kişi, yağmur yağmamasını umarak birkaç dakikalık veya saniyelik adrenalin dolu sihir kovalamacasıyla tanışır. Herkesi tanıyor ve öğrencilerine dünyanın en uzak yerlerine bilet almak için elinden geleni yapıyor, çoğu zaman kameraları ve diğer ekipmanları çalıştırıyor ve bunları bilimsel enstitülere aşılıyor.

Maryland Üniversitesi'nden emekli bir radyo astronomu olan Stuart Vogel, “J, herkesten daha fazla lisans öğrencisini astronomi alanında kariyer yapmaya teşvik etmekten sorumlu olabilir” diyor.

READ  Özel Axiom Mission 3 uzay istasyonuna doğru yola çıktı

Karanlığın peşindeki ölümü dikkate değer bir zaferle sonuçlandı. Toplamda 36'sı olmak üzere 75 tutulma gözlemledi. Özetle, göre Eclipse Chaser KaydıDr. Basachoff ayın gölgesinde bir saat 28 dakika ve 36 saniyeden fazla zaman geçirdi (ayrıntılara çok düşkündür).

Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi müdür yardımcısı Dr. Scott McIntosh, “Gerçekten çok daha büyüktü” dedi. Basachoff, Boulder, Colo'daki ofisinin duvarında bir tutulma seyahat şapkasının asılı olduğunu söyledi.

Dünya önümüzdeki 20 yıl içinde 48 eyaletin alt kesimlerini vuracak son tam tutulmaya hazırlanırken, onun yokluğu tuhaf görünüyor. Onu özleyen tek kişi ben değilim.

Boulder'daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nden güneş fiziği uzmanı Tansieden, “Muhtemelen kariyerimdeki en etkili kişiydi ve onu çok özleyeceğim” dedi.

Dr. Basachoff, 1959'da Harvard'da 16 yaşında bir birinci sınıf öğrencisiydi ve ilk tutulmasını, akıl hocası Harvard profesörü Donald Menzel tarafından New England açıklarında kiralanan bir DC-3'te gördü. Etkilendi.

Doktora sonrasında Harvard'dan Dr. Basachoff sonunda 1972'de Williams College'a kaydoldu ve hemen tutulma avcılarını işe almaya başladı.

Şu anda Oberlin Koleji'nde fahri profesör olan Daniel Steinbring, Prens Edward Adası kıyısındaki bir tutulma gezisi için işe alındığında birinci sınıf öğrencisiydi.

Tutulma günü bulutlu bir şekilde doğdu. Dr. Basachoff, eski akıl hocası Dr. Menzel'i atlayarak bir pilot ve küçük bir uçak kiraladı. Genç öğrencisini şık bir Nikon fotoğraf makinesiyle havaalanına gönderdi ve açık bir uçağın kapısından dışarı çıkarken güneş tutulmasını fotoğraflamasını istedi.

“Tutulmanın bu engelsiz görüntüsünü gördüm. Ve biliyorsunuz, Williams'tan burada tutulmayı görebilen tek kişi benim” dedi Dr.

“Eğer gökbilimcilerin geçimini sağlamak için yaptıkları şey buysa, o zaman ben de öyle olduğumu fark etmemi sağladı” dedi.

Dr. Basachoff, eski öğrencileriyle birlikte, vatandaşlara tutulmadan korkmamaları ve onu güvenli bir şekilde nasıl izleyebilecekleri konusunda bilgi vermek için gitti.

Dr. Basachoff, yerel bilimsel destek ve diğer bağlantıları, ekipmanı, konaklamayı ve diğer lojistikleri ayarlayarak gerçek tutulmadan birkaç yıl önce kendisini hazırladı.

Sky & Telescope dergisinin uzun süredir editörlüğünü yapan Dennis De Cicco, “Jay'in her zaman bir B Planı vardı” diyor.

1983 yılında Ulusal Bilim Vakfı'nın sponsorluğunda gerçekleşen bir tutulma görevi için Dr. Basachoff Endonezya'ya geldi. Tüm verilerinin saklandığı dijital kayıt cihazının bozuk olduğunu keşfeder.

Dr. Basachoff, aynı zamanda Williams College'da bilim tarihçisi olan ve Massachusetts'te 48 tutulmaya tanık olan karısı Naomi'yi aradı. Yeni bir kayıt cihazı sipariş etmeye çalıştı ve kendisine, cihazın Java'ya gönderilmesi için gereken resmi evrakların birkaç gün süreceği söylendi. Bay. De Cicco hizmete girdi. 24 saat içinde pasaportunu yeniledi, kayıt cihazını aldı ve Endonezya'ya uçağa bindi. Bay. De Cicco tutulmadan sadece bir gün önce geldi.

Dr. Basachoff gidiş-dönüş bileti için 4.000 dolar ödedi. Lufthansa katibi Mr. De Cicco'ya bunun şimdiye kadar gördüğü en pahalı otobüs bileti olduğunu söyledi.

Eski bir Williams öğrencisi ve şu anda Ulusal Güneş Gözlemevi ve Colorado Boulder Üniversitesi'nde bilim adamı olan Kevin Reardon, bir röportajda, güneş tutulmalarının artık büyük bir iş olduğunu ve bir müjdeciye çok az ihtiyaç duyulduğunu söyledi. “Artık herkes tutulmaların harika olduğunu biliyor.”

Güçlü yeni güneş gözlemevleri ve Güneş'e bakan özel uzay araçlarına rağmen, tutulma sırasında Dünya'da yapılması gereken bilim hala var.

Dr. Basachoff daha önce hiç tutulma görmemiş olmakla övünüyor ve havanın hiç bulutlanmamasını şansa bağlıyordu. Her zaman en iyi sahaları güvence altına almayı başardı ve Meksika'daki Mazatlán, 2024 için en umut verici görünen saha oldu.

READ  Volkswagen işçileri NLRB'ye UAW'ye katılmak için oy kullanması için dilekçe verdi

Ancak 2021 yılında bana akciğer kanserinin beynine sıçradığını söyleyen bir e-posta gönderdi ve taziye mesajı verdi.

Yine de şunu yazdı: “Üç satırda araştırma yaptığım 4 Aralık Antarktika tutulmasına gitme fikrinden vazgeçmedim.” Karanlığa doğru son girişimi olan buzlu bir ufuktaki hayaletimsi güneşin ürkütücü fotoğraflarını göndererek ayrıldı. Buna rağmen sonraki tutulmaları planlamaya devam etti.

Dr. Reardon, “Biliyorsunuz, bir tutulma var, sonra bir sonraki ve bir sonraki” dedi. “Her tutulmayı görmek istiyordu ve bunun son olacağını düşünmek istemiyordu.”

8 Nisan'da gölgeler arasında yalnızlık yaşanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir