Havada bahar var ve eğer yakından bakarsanız gece gökyüzünde

Mart ayı, kış sıkıntılarından çıkıp baharın gelişini karşıladığımız aydır. Günler hızla uzuyor ve kışın parlak yıldızları uzaklaşıyor. Daha da önemlisi, gökyüzü gözlemcileri için astronomik başlangıç, 19 Mart'ta saat 23:06'ya (ET) denk gelen ilkbahar ekinoksunda gerçekleşir.

O sırada Güneş diskinin merkezi gök ekvatorunu geçerek gökyüzünün kuzey yarım küresine geçer. Roma dönemine kadar pek çok kültürde geleneksel olarak yeni yılın başlangıcını simgeleyen bu gün, bugün birçok dinde önemli bayramların ve oruçların tarihlerini belirliyor.

Gökyüzünde ekinoksu tanımlayan noktaya bazen astrolojide hala yaygın olarak kullanılan bir terim olan “Koç burcunun ilk noktası” denir. Astrolojik uygulamanın temel ilkelerinin oluşturulduğu Babil zamanlarında, Koç takımyıldızı Rama, ekinoksun merkeziydi.

Bugün ekinoks, “gündönümünün öncüsü” olarak bilinen 26.000 yıllık bir döngü sayesinde, Balık burcunun yaklaşık 30 derece batısındadır. 3000 yıl sonra ekinoks Kova burcunun yıldızları arasında gerçekleşecek; 23.000 yılı civarında Koç burcuna dönecek.

“Ekinoks” kelimesi, gece ve gündüzün tam olarak 12 saat olduğu “eşit gece” kavramını ifade eder. Aslında Güneş'in üst kısmı ekinokstan birkaç gün önce ufkun üzerinde yükselir. Bu yıl DC'de 12 saatlik gün ışığı ve karanlığın gerçek tarihi 16 Mart olup, Old Soul sabah 7:17'de doğup akşam 7:17'de batmaktadır.

Ay notları, alarmı kur

Mart ayının başlamasıyla birlikte, sabah gökyüzünü süsleyen ayın küçüldüğünü göreceksiniz. Ayın 3'ünün sabahı, erken kalkanlar şafak vakti gökyüzünün güney kesiminde son dördün ayını yakalayabilirler. Bir dereceden daha az uzakta, Akrep Scorpius'un kalbi olan parlak kırmızı yıldız Antares var.

Yeni ay ayın 10'unda geliyor. Ay, akşam gökyüzünde büyüyor ve ayın 25'inde tam aşamaya ulaşıyor. Mart dolunayının geleneksel adı solucan ayıdır, çünkü zemin solucanların yüzeyi bulması için yeterince yumuşaktır ve kuşlar ve hayvanlar için besin kaynağı sağlar. Diğer geleneksel isimler karga ayı ve chap ayıdır.

READ  Yargıç Cannon, Trump'ın diğer sanıklarının suçlamaları reddetme yönündeki iddialarına şüpheyle yaklaştı

Pazar sabahı herhangi bir nişana gitmek istiyorsanız cumartesi gecesi yatmadan bir saat önce saatinizi kurmalısınız. Arizona veya Hawaii'de yaşamıyorsanız, ABD kuralları hepimizin 10 Mart sabah saat 2'de standarttan yaz saati uygulamasına geçmemizi zorunlu kılıyor. ABD Deniz Gözlemevi'nde geçirdiğim yıllar boyunca bunun neden her yıl gerçekleştiğine dair yüzlerce soru sordum. Ama uygulama bize ait değil.

Amerika Birleşik Devletleri'nde sivil saatler, Ulaştırma Bakanlığı aracılığıyla kongre otoritesi tarafından yönetilir. Laboratuvar, UTC adı verilen tek bir referans zaman ölçeğini korur. Bununla ne yapacağımıza karar vermeyi başkalarına bırakıyoruz.

Büyük Kepçe'den Arcturus'a

Akşamın ortasında, batı gökyüzünde uzun kış gecelerinde bize yardımcı olan kış takımyıldızlarını görebilirsiniz. Ay sonunda gece yarısına ayarlanacaklar. Orion'a ve onun parlak yıldız arkadaşlarına bakmaktan hoşlanıyorsanız, bu, sonbaharın sonlarına kadar güzel bir manzara elde edebileceğiniz son ay.

Mart ayından sonra geceleri daha bastırılmış takımyıldızlar yükseliyor. Bunların arasında en tanınabilir model çoğumuzun Büyük Kepçe olarak bildiği yıldız grubudur.

Bu yedi yıldız, saygıdeğer bir çorba kepçesinin ana hatlarını çizen farklı bir desen oluşturur ve genellikle yeni astrologların tanımlamayı öğrendiği ilk yıldızlardan biridir. Britanya ve İrlanda'da pulluk (pulluk), Avrupa'nın diğer bölgelerinde boşuna (vagon) denir. Yedi yıldız, Büyük Ayı Büyükayı'nın büyük takımyıldızının bir parçasıdır. Kepçe'nin “kasesinin” ucundaki iki yıldız, kuzey gök kutbunu temsil eden Polaris yıldızının kuzeyini işaret ediyor.

Güneydeki “işaretçileri” takip ettiğinizde, iki farklı yıldız grubuna sahip Aslan takımyıldızı Aslan ile karşılaşacaksınız. Leo'nun en parlak yıldızı Regulus, aslanın başını çevreleyen ikinci büyüklükteki yıldızlardan oluşan yarım dairenin altında yer alıyor. Regulus'un doğusunda, Leo'nun arkasını işaretleyen dik açılı yıldız üçgenini görebilirsiniz.

Büyük Kepçe'ye yaklaşırken “sapının” oluşturduğu kavisi takip ettiğinizde baharın imza yıldızı Arcturus ile karşılaşacaksınız. Kuzey gökyüzündeki en parlak yıldızdır ve en yakın 37 ışıkyılı uzaklıkta genel olarak dördüncü en parlak yıldızdır ve Güneş'in 170 katı olan parlaklığı nedeniyle gözden kaçırılması zordur. Gül rengi mart ayından nisan ayına kadar açan rengarenk çiçekleri andırıyor.

READ  Tam Güneş Tutulması 8 Nisan 2024: Yol, Zaman ve İzlenecek En İyi Yerler

Mart ayı gezegen gözlemcileri için sıkıcı bir ay olabilir. Güneş Sistemi'nin tek parlak üyesi, akşam saatlerinde batı gökyüzüne hakim olan Jüpiter'dir. Mart ayı başında dev gezegen 23:00 ile 22:30 arasında batıyor, ancak yaz saati uygulamasına geçtikten sonra gün batımından sonra Jüpiter'i bulmakta sorun yaşamazsınız.

Jüpiter battıktan sonra gecenin geri kalanında aranacak parlak gezegen kalmaz. Şafaktan hemen önce, alacakaranlıkta Venüs'ü görebileceksiniz, ancak güneydoğu gökyüzünde çok alçakta olacak.

Ancak ayın sonuna doğru gezegenlerin en gizemlisi olan Merkür'ü görme şansımız oluyor. Merkür'ü görmek için en iyi zaman 17 Mart'tan 31 Mart'a kadar, gün batımından 30 ila 45 dakika sonra, batı ufkunun yaklaşık 10 derece üzerinde olduğu zamandır. Eğer bunlara sahipseniz, alacakaranlıkta onları aramak için dürbün kullanın. Onu bulduğunuzda çıplak gözle fark edebilirsiniz.

Mart ayında DC bölgesinde gökyüzü manzaraları

İklim ılımandır. İşte bu ay dürbünle görülebilecek bazı yerler.

Metro DC, Baltimore ve Richmond bölgelerindeki astronomi kulüpleri, planetaryumlar, bilim merkezleri ve gözlemevlerinin bir listesi için bkz. Bu web sitesi ABD Donanma Gözlemevi'nden alınmıştır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir