Harvard profesörü, Yahudi karşıtı paylaşımına verilen tepkiler üzerine PSC fakülte danışmanı ve FSJP üyeliğinden istifa etti | haberler

Tarih ve Afrika ve Afro-Amerikan çalışmaları profesörü Walter Johnson, Yahudi karşıtı imaj nedeniyle Harvard Lisans Filistin Dayanışma Komitesi ve Harvard Filistin Fakülte ve Personeli'nin fakülte danışmanlığından istifa etti.

Johnson'ın eşi tarih profesörü Alison Frank Johnson, Salı akşamı kendisine telefonla ulaşıldığında her iki gruptan da istifa etme kararını doğruladı.

“Profesör Johnson'un istifa etmesiyle ilgili devam eden konuşmalar vardı. PSC, yaptığı açıklamada, görev süresinin baharda sona erdiğini ve yenilemeyeceğini bize bildirdi” diye yazdı. “Bu kişisel bir karardır ve kendisi organizasyon olarak hedeflerimizi desteklemektedir. Zamanı ve desteği için kendisine minnettarız ve kendisine iyi şanslar diliyoruz.”

FSJP yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

İlk tepkinin ardından PSC, gönderinin yeni bir versiyonunu yükledi ve “bu gönderinin önceki versiyonunun” şirket değerlerini “yansıtmadığını” yazdı.

“Ortak özgürleşme hedeflerimiz her zaman Yahudi cemaatini içerecektir ve istemeden Yahudi karşıtı kinayelerle oynanan bir imajı eklediğimiz için pişmanlık duyuyoruz” diye yazdılar.

Harvard Geçici Başkanı Alan M. Garber '76, Salı günü üniversite çapındaki bir e-postada Yahudi karşıtı imajı şiddetle kınadı. Kimlik, bu anın bizden talep ettiği şeyin tam tersidir.”

Johnson, FSJP'nin kuruluş beyanını imzalayan ilk kişi olarak listelendi. FSJP üyelerinin listesi, Yahudi karşıtı imaj üzerine çıkan tartışmanın ardından bir noktada web sitesinden kaldırıldı.

FSJP, hesabında Yahudi karşıtı bir görselin yer aldığı bir gönderiyi yeniden paylaştığı için Pazartesi günü Instagram gönderisinde özür diledi.

Kuruluş, “Bu görüntülerin yol açtığı acıdan dolayı özür dileriz ve bunları hiçbir şekilde tasvip etmiyoruz” diye yazdı. “Harvard FSJP, antisemitizm de dahil olmak üzere her türlü nefret ve bağnazlığın karşısındadır.”

Başlangıçta Yahudi karşıtı görseli yayınlayan iki grup olan PSC ve Anti-Afrika ve Afro-Amerikan Örgütü, Salı günü yaptıkları ortak açıklamada, paylaşımın neden olduğu “muazzam zarar” nedeniyle özür diledi.

READ  Powerball ikramiye balonları, galibiyet olmaması nedeniyle 16 Mart'ta 645 milyon dolara yükseldi

Gruplar, “Çok açık olmak gerekirse: Orijinal Yahudi karşıtı film, iç standartlarımızı tamamen ihlal etti ve temel değerlerimiz olan adalet ve özgürlüğe ihanet etti” diye yazdı. “Saldırgan bir karikatür eklemek, kışkırtılmamış, acı verici bir hatadır; cehalet ve yetersiz gözetimin birleşimidir.”

“Söz konusu görsel hemen kaldırılmış olsa da en baştan yayınlanmamalıydı” diye eklediler.

—Çalışan yazar Tilly R. Robinson'a [email protected] adresinden ulaşılabilir. Onu X'te takip et @dillirobin.

—Kadrolu yazar Neil H. Shah'a [email protected] adresinden ulaşılabilir. Onu X'te takip et @neilhshah15.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir