Haley, Trump'ın RNC hamlelerini yırttı: 'Bu ülkede krallarımız yok'

GOP başkan adayı Nikki Haley Salı günü eski Başkan Trump'ın Cumhuriyetçi Ulusal Komite'ye (RNC) liderlik etmek için tercih ettiği adayları onaylamasını yırttı.

Trump Pazartesi günü, Güney Carolina'daki GOP ön seçimlerinin ardından bu ayın sonlarında RNC başkanlığından ayrılması beklenen Rona McDaniel'in yerine Kuzey Carolina GOP başkanı Michelle Whatley'i onayladı.

Desteğini, eş başkan olan gelini Laura Trump'a ve RNC'nin baş işletme görevlisi olarak görev yapan kıdemli kampanya danışmanı Chris LaCivita'ya verdi.

“Şimdi gidip dün RNC'de ne yaptığına bakın… liderliği değiştirecek ve böylece birisini ve gelinini eş başkan olarak mı seçecek?” Haley bunu Fox News Channel'a verdiği röportajda söyledi.

Haley, “Kampanya yöneticisini direktör olarak mı görevlendiriyor? Kongreyi kontrol eden partinin başına geçmesine izin mi vereceğiz? Hangi noktada bir sorun görmüyoruz? Bu ülkede hükümdarlar yok” dedi.

Haley ayrıca eski bir Trump kampanya yardımcısı ve RNC komitesi üyesi tarafından yürütülen ve Trump'ı partinin olası adayı ilan edecek bir plandan da bahsetti. Trump, daha sonra geri çekilen girişime karşı çıktı. Ancak Salı günü Trump, RNC liderliğini onaylarken kendisini partinin “varsayımsal adayı” olarak nitelendirdi.

RNC başkanlık seçiminde iyi bir ortak olmalıdır. Ulusal partiden beklediğimiz işi yapmalı ve kusursuz bir şekilde yapmalı” dedi Trump, RNC liderliğine verdiği destekle ilgili bir açıklamada.

“Bu, ülke genelinde adil ve şeffaf seçimlerin sağlanmasına yardımcı olmak, her yerde, hatta ülkenin bazı bölgelerinde oyların alınmasına yardımcı olmak ve Cumhuriyetçi başkan adayı olarak kazanmak için kampanyamla birlikte çalışmak anlamına geliyor. Bu seçim Amerika'yı yeniden harika yapacak!” Trump yazdı.

Haley, Trump ile Cumhuriyetçi başkan adayı arasında kalan son büyük aday ve ikilinin 24 Şubat'ta yapılacak Güney'deki ilk GOP ön seçimine bir haftadan fazla süre kaldı.

READ  İzlanda'nın lav akışı yıkım gününün ardından yavaşladı

Trump, geçen ay Iowa ve New Hampshire'da Haley'i yenerek şu ana kadar erken eyalet yarışmalarında zaferler elde etti ve o zamandan beri Nevada'daki delegelerin neredeyse tamamını güvence altına aldı.

Sorun RNC'nin liderlik seçimine yaklaşırken, eski bir başkanın tercih ettiği RNC adaylarını onaylaması, onların görevde olacağının garantisi değildir.

Telif Hakkı 2024 Nexstar Media Inc. Her hakkı saklıdır. Bu içerik yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir