Güneş 24 saat içinde üç büyük güneş patlaması başlattı

Üç adet yüksek profilli X sınıfı güneş patlaması Merkür ve Jüpiter arasında Güneş'ten fırlatıldı. İlk ikisi yedi saat arayla gerçekleşti ve sırasıyla X1.9 ve X1.6 seviyelerinde gerçekleşti. Mevcut 11 yıllık “güneş döngüsü”ndeki üçüncü ve en güçlü olanı X6.3'tür.

Güneş patlamaları veya radyasyon patlamaları, bir ölçekte sıralanır Artan önem sırasına göre A, B ve C'den M ve X'e gider. Genellikle güneş lekeleri veya güneş yüzeyindeki lezyonlar gibi renk bozukluklarından gelişirler.

Güneş lekeleri en çok 11 yıllık güneş döngüsünün zirvesine yakın yerlerde görülür. 25 numaralı mevcut döngünün bu yıl zirveye ulaşması bekleniyor. Daha fazla güneş lekesi, daha fazla güneş yanığı olasılığı.

Güneş patlamaları ve buna eşlik eden koronal kütle püskürmeleri veya CME'ler, Güneş Sistemi boyunca ve hatta Dünya'daki “uzay havasını” etkileyebilir. CME'ler Güneş'ten gelen manyetik enerjinin yavaş şok dalgalarıdır. İşaret fişekleri Dünya'ya birkaç dakika içinde ulaşabilir, ancak CME'ler genellikle en az bir gün sürer.

Her üç X sınıfı güneş patlaması da Dünya'daki kısa dalga radyo iletişimini bozdu. Ancak ilk iki işaret fişeği CME yaymadı; Üçüncü alevin sönüp sönmediğine ilişkin karar ise henüz belli değil.

Üç işaret fişeği, üç radyo kesintisi

Yüksek frekanslı radyo dalgaları, Dünya'nın iyonosferinde sıçrayan elektronlar tarafından yayılır. Yerden 50 ila 600 mil yükseklikte, Dünya atmosferinin bir katmanıdır.

Güneş patlaması meydana geldiğinde, bu radyasyon ışık hızıyla Dünya'ya doğru hareket eder. Bu, alt iyonosferdeki ilave parçacıkları iyonlaştırabilir. Aşağıdaki cihazlardan gönderilen, ekstra iyonize katmana çarparak enerji kaybeden ve iyonosferin tepesindeki iyonlar tarafından bükülemeyen radyo dalgaları. Bu, sinyallerin çok uzağa gidemeyeceği ve radyo kesintilerinin mümkün olduğu anlamına gelir.

Arka arkaya üç radyo kesintisi Yanıt olarak üç patlama meydana geldi, ancak esas olarak Pasifik ve Hint okyanuslarında. 1'den 5'e kadar bir ölçekte “R3” veya daha yüksek olarak derecelendirilirler.

READ  Stubb, Finlandiya cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu az farkla kazandı | Seçim haberleri

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi'ne göre “geniş bir alanda karartmaya neden oluyor. [high frequency] Radyo iletişimi, [and] Dünya'nın güneş ışığında bir saat boyunca radyo iletişimi kaybı.” Denizaşırı yolculuk yapan uçakların kullandığı gibi düşük frekanslı navigasyon sinyalleri bozulabilir.

AT&T cep telefonu hizmeti kesintileri mi?

Perşembe sabahı yaşanan yaygın AT&T kesintisinin Çarşamba günkü güneş patlamalarıyla bağlantılı olduğuna dair yaygın spekülasyonlar vardı. Ancak Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi yayınlandı Bir deyim “Bu alevlenmelerin yaygın olarak bildirilen hücresel ağ kesintilerine katkıda bulunması pek olası değildir” dedi.

Merkezin eski operasyon şefi Joe Kuncz, Washington Post'a herhangi bir bağlantı kurma şansının olmadığını söyledi.

Kuncz bir e-postada, “İlk olarak gece Kuzey Amerika üzerinde meydana geldi, dolayısıyla burada herhangi bir potansiyel hasar meydana gelmezdi. İşaret fişekleri ve bunlarla ilişkili radyo patlamaları yalnızca gündüz sistemlerini etkiliyor” dedi. “Ayrıca gündüz saatlerinde gerçekleşse bile cep telefonu hizmetinin etkilenme olasılığı sıfır.”

Güneş yanığı genellikle cep telefonu frekanslarını etkilemez. Güneş patlamalarıyla ilişkili radyo kesintileri, 3 ila 30 MHz bandındaki yüksek frekanstaki iletimleri etkiler. Çoğu cep telefonu operatörü 698 ile 806 MHz arasında çalışır.

Nihayet Çarşamba günkü yanık CME'ler serbest bırakılmıyor. Bu tür patlamalar, uydulardaki elektrik devrelerini zorlayan elektriği tetikleyebilir ve onları devre dışı bırakabilir veya yok edebilir. Şubat 2022'de 40 SpaceX uydusu bir CME tarafından devre dışı bırakıldı. Bir CME olsaydı bile Dünya'ya ulaşması bir günden fazla zaman alırdı.

Çarşamba günkü ilk iki işaret fişeği CME yaymadığı için, buna benzer jeomanyetik fırtınalar Dünya'ya ulaştığında gökyüzü gözlemcileri genellikle Kuzey Işıkları'nın görüntülerini göremiyor.

ET Perşembe akşamı meydana gelen en büyük ve üçüncü güneş patlamasıydı, muhtemelen bir CME'yi başlatmıştı, ancak tahminciler henüz bilmiyor. Koronagraf verilerini bekliyorlar. CME'ler güneş patlamalarından daha yavaş hareket ettiğinden, güneş diskinden tamamen çıkıp sensörler tarafından görülebilmeleri genellikle birkaç saat sürer.

READ  Kaynaklar, Newark imamı Hasan Şerif'in bir akrabası tarafından öldürülmüş olabileceğini söylüyor - NBC New York

Yine de önümüzdeki günlerde X sınıfı işaret fişekleri ve CME'ler için daha fazla fırsat var. Üçünü de başlatan “Aktif Bölge 3590” adlı ana güneş lekesi kümesi hâlâ patlamaya devam ediyor.

Güneş lekesi o kadar büyük ki onu kendi gözlerinizle görebilirsiniz; ancak bunu güvenli bir şekilde yapabilmek için tutulma gözlüklerine ihtiyacınız olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir