Yerli uçaktan ilk uluslararası uçuş

Çin merkezli Comac firması tarafından üretilen bölgesel jet segmentindeki yolcu uçağı ARJ21 ilk uluslararası uçuşunu gerçekleştirdi


Dünyanın en büyük havacılık sektörü olması beklenen Çin, uçak yapımında da ABD’li Boeing ile Avrupalı Airbus’a rakip uçaklar üretmek istiyor. Bu kapsamda gözler Çin Ticari Uçak Şirketi’nin (Comac) üzerinde. Comac tarafından geliştirilen bölgesel jet segmentindeki (30 – 150 yolcu kapasiteli) yolcu uçağı ARJ21 ilk uluslararası uçuşunu gerçekleştirdi.

63 DAKİKA SÜRDÜ

Çin basınında bugün yer alan haberlere göre Chengdu Havayolları’na ait ARJ21 uçağı Çin’in Harbin kentinden Rusya’nın Vladivostok kentine uçtu. Uçuş 63 dakika sürdü. Chengdu Havayolları’nda 15 adet ARJ21 tipi uçak bulunuyor. Bu uçaklar 3 yıldır ülke içinde aktif olarak kullanılıyor ve şimdiye kadar 540 bin yolcu taşıdıkları biliniyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir