Yeni Wuhan; Madrid ve Londra olacak korkusu

Kovid-19’un merkezi olan Çin’in Wuhan kentinde hayat normale dönüyor. Dünyada ise yeni Wuhanlar yani salgının yeni merkezleri olan şehirler ortaya çıkıyor


Dünya genelinde yaklaşık 3 milyar kişi Kovid-19 salgını nedeniyle evlerine kilitlenmiş durumda. Salgının merkezi olan Çin’in Wuhan kentinde ise hayat normalleşmeye devam ediyor. Çin’de son 24 saat içinde 47 yeni vaka var. Vakaların hepsi yine yurtdışı kaynaklı oldu.  Wuhan’da hiç yeni vaka yok. Ülkede 4 kişi daha salgından öldü. 9 hafta sonra Wuhan’da otobüs seferleri kısmen başladı. Hubei eyaletinde de Wuhan dışındaki kentlerde tren seferleri başladı.

GÖZLER NEW YORK’TA

İtalya’nın Lombardy bölgesi geçtiğimiz günlerde Wuhan kentinin yerini alarak salgının ana merkezi oldu. Lombardy’den sonra salgın Madrid’i sardı. Madrid’in ardından Londra var deniliyor. New York’taki ölümlerin ise önümüzdeki günlerde hepsini geçmesi bekleniyor. Dünyada 423 binden fazla vaka var. Ölümler 18 bin 919 oldu. Vakaların yüzde 85’i artık ABD ve Avrupa’dan. İyileşenlerin sayısı 108 bini geçti. İtalya’da ölümler (6,820), Çin’in Hubei eyaletindeki ölümleri (3,160) katladı. İspanya’daki ölümlerin (2,991) de yakında Hubei’yi geçmesi bekleniyor.

SAVAŞ DÖNEMİ TEDBİRLERİ

Dünya ekonomisinin %80’ini kapsayan G-20 ülkelerinin liderleri yarın video konferans yapacak. Gündemde Kovid_19 var. BM Genel Sekreteri, savaş dönemi tedbirlerinin alınmasını istedi. Ekonomik kaybın 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük kayıp olduğu düşünülüyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir