Yapay zeka sayesinde 18 yıldır aradıkları oğullarını buldular

Çin’de yapay zekanın kullanımında çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Tencent mühendislerinin geliştirdiği yapay zeka temelli yüz yaşlandırma modeliyle bir aile 18 yıldır aradığı oğullarına kavuştu


Yapay zeka teknolojisinin insan kaçakçılığı önleme amaçlı olarak da kullanılmaya başlanması ile Çin’de 18 yıl önce 3 yaşındaki oğullarını kaybeden bir aile çocuklarını buldu. Bu teknoloji sayesinde çocuklarına kavuşan aile bu müjdeyi Tencent mühendislerinin geliştirdiği yüz modelleme yöntemine borçlu.

Çin Uluslararası Radyosu haberine göre Güney Çin’in Shenzhen kentinde bir çift, 18 yıl önce kaçırılan oğullarına yapay zeka teknolojisi sayesinde kavuştu. Yerel polisin açıklamasına göre çiftin oğulları, Shenzhen’in Futian bölgesindeki evinin yakınlarında 2001 yılında henüz üç yaşındayken kaybolmuştu. O tarihte çocuğun bulunması için tüm görevliler seferber olmuş, çocuğun gidebileceği tüm noktalar araştırılmış ancak tüm çabalar sonuçsuz kalmıştı.

YÜZÜN GELECEĞİNİ MODELLİYOR 

Çocuklarından ümidi kesen anne babanın yardımına yapay zeka yetişti. Çin, bu yılın başında yapay zeka teknolojisini insan kaçakçılığı sorununu çözmek için de kullanmaya başladı. Çinli ünlü teknoloji şirketi Tencent’in bu alan için kurduğu özel ekibin çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Tencent uzmanlarından Li Xin, bilgisayar görüntü teknolojisi yoluyla insan yüzünün zaman geçtikçe alacağı şekilleri modelleme simülasyonuyla ortaya çıkaran bir sistem kurduklarını söylüyor.

 100 İPUCU MODELİ ÜRETİLDİ

18 yıl önce oğullarını kaybeden çift, 3 yaşındaki çocuklarının tüm fotoğraflarını bu özel ekibe iletti ve söz konusu sistem de fotoğraflardan yola çıkarak 100 ipucu modeli üretti. Özel bir ekip bu ipuçları üzerinde çalıştı ve model bir yüz örneği çıkardı. Kısa bir süre sonra da ortaya çıkan yüz örneğine sahip genç bir adam Yunfu kentinde bulundu. Yapılan DNA testinin ardından bulunan gencin çocuklarını arayan çiftin oğlu olduğu anlaşıldı. Polis şimdi genç adamın nasıl kaybolduğunu araştırıyor.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir