Wuhan’daki Türk kentteki son durumu anlattı

Çin’de Kovid-19’un merkezi olan Wuhan kentinde bulunan yüksek lisans öğrencisi Hasan Topal, son durumu Çin Haber’e anlattı


Wuhan’daki Huazhong Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Hasan Topal, 2 Şubat’ta Türkiye’ye tahliyeden vazgeçerek kentte kaldı. Topal, 23 Ocak’tan beri karantinada olan kentteki son durumu Çin Haber’e anlattı. İşte Topar’ın anlattıkları;  

14 GÜNLÜK PERİYOTLAR

“Dün yeni bir aşamaya geçildi. Son 14 gündür her evden 3 günde bir, sadece bir kişi çıkabiliyordu. Dün yeni durumla bilgilendirildik. 14 günlük yeni süreç başladı. Bu sürede yeni bir hastalık durumu olmazsa 14 günün sonunda bölge içlerinde çıkmak serbest olacak. Sonra yeni bir 14 gün süreci başlayacak…”

YİYECEK SIKINTISI YOK

“Bu süreç tamamlandıktan sonra da hastalık yayılmıyorsa, bölgeler arası geçiş açılacak. Bölgeler arası geçiş de 14 gün sürecek. Bunun da sonunda tüm yolların açılmasını umuyoruz. Yiyecek, içecek, maske sıkıntım yok. 5 gün yetecek erzak var. Sonra yine talepte bulunacağım…”

FİYATLAR ÇOK UCUZ

“Yiyecekleri yetkililer karşılıyor. Fiyatlar pahalı değil. 9 kiloluk sebze paketi 33 TL. Ev sahibim düzenli arayıp ihtiyaçlarımı sorup, yardım ediyor. Bir uygulama yayınlandı, günlük olarak ateşimizi ölçüp oraya bildiriyoruz. Acil durumlar için telefon numarası verdiler…”

GIDALARDA SORUN YOK

“Gelen gıdaları güven içinde yiyorum. Hepsi gayet taze, hiç sorun yok. Gün içinde bol bol ders çalışıyorum. Sosyal medyadan haberleri takip ediyorum. Film izliyorum. İnternette hiç sıkıntı yok. Ailem ya da arkadaşlarımla bol bol konuşuyorum…”

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir