Çin’de koronavirüs hapishanelere sıçradı

Çin’de Kovid-19 salgınının merkezi olan Wuhan kentindeki Kadın Hapishanesi’nde 500’den fazla mahkumda poizitif vaka çıktı. Salgında ölenlerin sayısı ise 2 bin 236 oldu


Çin’de yeni tip koronavirüs olan Kovid-19 salgınında bugün itibariyle ölenlerin sayısı: 2,236, kanıtlanmış vaka sayısı: 74,465, taburcu olanların sayısı: 18,264 oldu. Çin’de birçok bölgede dünden sonra bugün de hiç yeni vaka görülmedi. Hubei dışındaki vakalar ise 300’ün altına düştü.

AŞI NİSAN SONU

Çinli uzmanlar “Kovid-19’’a karşı aşı Nisan sonuna doğru uygun olacak” açıklamasını yaptı. Öte yandan Kovid-19 hapishanelere sıçradı.
Hubei: Wuhan Kadınlar Cezaevi’nde 230 vaka
Hubei: Shayan Hanjin Cezaevi’nde 41 vaka
Shangdong: Rencheng Cezaevi: 207 vaka
Zhejiang: 34 vaka

Wuhan Kadın Hapishanesi yetkilisi görevden alındı. Hong Kong’da ise halk maske sıkıntısına karşı kendi fabrikalarını kurma kararı aldı.

KORONAVİRÜS İSYANI

53 yeni vaka daha çıkan Güney Kore’de Daegu ve Cheongdo özel ilan edildi. Ukrayna’da Wuhan’daki Ukraynalıların geri getirilişi protesto edildi. Göstericiler şiddete de başvurdu. Wuhan’dan dönenleri taşıyan otobüse yönelik saldırıda 9 polis ile 1 sivil yaralandı. İsrail’de Kovid-19 karantinasına uymayanlara hapis cezası verileceği açıklandı. Irak ise 2 kişinin virüsten ölmesinin ardından İranlıların ülkeye girişini üç günlüğüne yasakladı. Kuveyt de İranlılara karşı yasağı devreye soktu.

14 EYALETTE VAKA YOK

Çin’de bugün 14 eyalette hiç yeni kovid-19 vakası görülmedi.
Çin’de karantina günlerinde oyun uygulamalarına ilgi yoğun oluyor. Honor of Kings oyununu her gün 100 milyondan fazla kişi oynuyor.
Şanghay’da bugünden itibaren taksiye binenler telefonları üzerinden yakın temas kurdukları kişileri bildirmek zorunda. Wuhan’da 29 yaşındaki bir doktor virüsten öldü. Ölen doktor sayısı 8’e yükseldi

ÇİN DIŞINDA BUGÜN İTİBARİYLE VAKALAR

Japonya: 727
G. Kore: 156
Singapur: 85
Tayland: 35
Malezya: 22
Avustralya:17
Vietnam, Almanya: 16
ABD: 15
Fransa:12
İngiltere, BAE: 9
Kanada: 8
İran: 5
İtalya, Hindistan, Filipinler: 3
Rusya, İspanya: 2
Nepal, Sri Lanka, Kamboçya, Belçika, İsveç, Finlandiya, Mısır: 1

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir