Wuhan’da halk yemek siparişi getirenlerle kontak istemiyor

Çin’de koronavirüs merkezi olan Wuhan’da 11 milyon kişi 23 Ocak’tan bu yana karantina altında. Evlerine kapanan halk, yemek siparişlerini getirenlerle kontak kurmak istemiyor. Ülkede virüs nedeniyle ölenlerin sayısı ise 259’a yükseldi. İşte koronavirüs salgını ile son gelişmeler


Çin’de koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 259’a yükseldi. Toplam vaka sayısı da 11 bin 791 olurken, yakın gözlem altındaki kişi sayısının 136 bin 987 olduğu açıklandı. Çin’de iyileşenlerin sayısı da 243’e yükseldi. Wuhan’daki Türklerin tahliye işlemi de gerçekleştirildi. İsveç ve İspanya virüsün son görüldüğü ülkeler oldu. 22 ülkede 100’den fazla vaka görüldü. ABD, son 14 gün içinde Çin’e giden yabancı ülke vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı getirdi. Avustralya, Çin’den dönenlere 14 gün karantina uyguluyor.

ÇİN DIŞINDA VAKALAR

Tayland: 14
Japonya: 11
Singapur: 10
ABD, Fransa: 6
Almanya: 5
Avustralya: 9
Malezya: 8
Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore: 4
Kanada: 3
Vietnam, İtalya, İngiltere, Rusya: 2
İsveç, İspanya, Nepal, Kamboçya, Sri Lanka, Hindistan, Finlandiya, Filipinler: 1

WUHAN ‘DA YEMEK

Koronarovirusün merkezi olan Çin’in Wuhan kentinde 11 milyon kişi, 23 Ocak’tan beri karantina altında tutuluyor.  Halk evden çıkamıyor. Eve yemek getiren kargocularla da kimse kontak istemiyor. Online yemek şirketleri yeni uygulamaları devreye soktu. İstemeyen kargocu ile kontak kurmuyor. Yemek siparişi uygulamalarına yeni bir bölüm eklendi ve siparişi veren kişi istediği takdirde siparişi getiren kişi ile hiçbir irtibata geçmiyor. Sipariş kapıya asılıyor. Çin’de paket yemek piyasası 86 milyar dolar. İnternetten yemek siparişi uygulaması kullanan kişi sayısı ise 430 milyon. En büyük şirketlerden biri Tencent’e ait Meituan. Online yemek şirketi Meituan’un altında 700 bin motorcu var. Meituan son günlerde Wuhan’daki doktorlara her gün 1000 ücretsiz sipariş götürüyor.

‘KÖPEKLERİNİZDEN KURTULUN’

Çin’de bazı bölgelerde koronavirusün evcil hayvanlara geçme ihtimali nedeniyle ‘5 gün içinde köpeklerinizden kurtulun’ talimatı verildi. Apple ise Çin genelindeki mağazalarını geçici süre kapattı. Alternatif Çin tıbbında bir ilacın virüse iyi geldiği açıklandı. Shuanghuanglian Koufuye adlı ilacın yeni tip koronavirüsü durdurabildiğini ortaya çıkardı.  Xinhua haber ajansının aktardığına göre, Çin Bilimler Akademisi Şanghay Farmakoloji Enstitüsü ve Vuhan Viroloji Enstitüsü’nden bilim insanları, ‘Shuanghuanglian Koufuye’ adlı ilacın yeni tip koronavirüse iyi geldiğini tespit etti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir