Wuhan’da 3 günlük katı plan devrede

COVID-19 virüsünün merkezi olan Wuhan kentinde katı bir şekilde hayata geçirilecek 3 günlük hedef devreye sokuldu


Çin’de koronavirus merkezi Wuhan’da 3 günlük hedef devreye sokuldu. Tüm kanıtlanmış hastalar tedaviye alınacak. Tüm şüpheli vakalar için gerekli testler yapılacak. Tüm ateşi olanlara net testler yapılacak. Tüm COVID-19 hastaları ile temas kuranlar karantinaya alınacak

YENİ KISITLAMALAR

Koronavirus ‘ün yüzde 99’u Çin’de. Çin dışında Filipinler, Japonya, Fransa’da birer kişi öldü. Virüsün merkezi Wuhan’ın da içinde bulunduğu Hubei eyaletinde 60 milyon kişi 23 Ocak’tan beri karantinada. Eyalette 24 milyon nüfuslu kırsal bölgede de geçici süre evden çıkmalar kısıtlandı. Hubei eyaletinde Wuhan ‘a yakın Jingzhou’da tüm yerleşim alanları kapatıldı. Evlerden çıkışlar tamamen yasaklandı. Bölge 1,490 #COVID19 vakası ile Hubei’de en fazla vakanın olduğu yer. Hubei’de şu an 5 yerde savaş dönemi tedbiri uygulanıyor.

24 SAATLİK SOKAĞA ÇIKIŞ YASAĞI

COVID-19 merkezi Hubei’de kırsal ve kentsel alanlarda 24 saatlik evden çıkma yasağı başladı. Eyalette ayrıca resmî görevliler dahil acil görevler dışındaki araçlardan başka araçlar trafiğe çıkamayacak. Tüm toplanma yerleri de kapalı olacak. Hubei’de ayrıca 10 şehirde doktora gidilsin diye öksürük-ateş ilaçları satılmayacak. Huanggang’da ise ateşi olup doktora gidene 500 yuan ödül verilecek. Çin’de virüsle mücadele bitene kadar ülkedeki tüm yollar ücretsiz oldu.

WUHAN’DAKİ İNSAN KATEGORİSİ

A grubu: Wuhan’a direkt gidenler
B grubu: A ile yakın temas kuranlar ve farkında olmayanlar. En tehlikeli grup
C grubu: A ile yakın temas kurduklarını bilenler
D grubu: Evlerinden çıkmayanlar
2B: Dışarıya çıkıp B ile temas eden D grubu

WUHAN ‘DAKİ HASTANE KATEGORİSİ

Salgın sonrası yapılan iki yeni hastanede durumu en kritik olanlar tedavi ediliyor.
Kanıtlanmış vakalar kentte var olan hastanelerde.
Durumları şüpheli olanlar için de kütüphaneler, spor salonları ve yurtlar geçici hastaneye dönüştürüldü.

760 MİLYON KİŞİYE KISITLAMA

ABD merkezli New York Times gazetesi ise koronavirüs ile mücadele kapsamında Çin genelinde  760 milyon kişinin karantinada olduğunu hesapladı. Bu kısıtlamaları uygulamak için Zhejiang’da 330 bin, Hubei’de 170 bin, Guangdong’da 177 bin, Sichuan’da 308 bin ve Chongqing kentinde de 118 bin kişi görev yapıyor.  

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir