Virüse yakalananlar ilk kez Çin’i geçti

Koronavirüse yakalananlar ve ölümler ilk kez Çin’i geçti. Dünya çapında enfeksiyonlar 87 bini geçti. Çin’deki vakalar ise pazartesi günü itibarıyla 80 bin 860 olmuştu. Çin dışındaki ölümler 3 bin 241’e kadar yükselirken, Çin’deki ölümler pazartesi günü itibarıyla 3 bin 208 rakamına ulaştı


Koronavirüsten küresel ölümler ve enfekte olan kişi sayısı salgının başlangıcından bu yana ilk kez Çin’i geçti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre, dünya çapında enfeksiyonlar 87 bini geçti. Çin’deki vakalar ise pazartesi günü itibarıyla 80 bin 860 olmuştu. Johns Hopkins’e göre, Çin dışındaki ölümler 3 bin 241’e kadar yükselirken, Çin’deki ölümler pazartesi günü itibarıyla 3 bin 208 rakamına ulaştı. Bu rakamlar içinde Çin’e bağlı Hong Kong ve Macau adaları yer almadı.

ÇİN DIŞI EN YÜKSEK RAKAMLAR İTALYA’DA

Çin dışındaki en yüksek enfeksiyon ve ölüm rakamı, yaklaşık 25 bin doğrulanmış enfeksiyon ve bin 800’den fazla ölümle İtalya’da. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgının merkezinde olduğu açıklanan Avrupa’da Fransa’da 4.500 vaka ve 91 ölüm, Almanya’da 11 ölüm ve 5.700’den fazla enfeksiyon, Hollanda’da 20 ölüm ve 2.270 enfeksiyon, İsviçre’de 14 ölüm var ve 2.200 enfeksiyon ve Birleşik Krallık’ta 21 ölüm ve 1.144 ölüm var.

İRAN İKİNCİ SIRADA

İtalya’dan sonraki en kötü etkilenen ülke ise 14.000  teyit edilmiş vakanın ve 724 ölümün olduğu İran. Ülkenin kırılgan sağlık hizmetleri ve ekonomisinin salgıyla başa çıkmaya çalıştığı korkusu var. Cuma günü, uydu görüntülemesinin koronavirüs kurbanlarını gömmek için Kum şehrinde kazılan toplu mezarları gösterdiği ortaya çıktı.

ÜLKELERDEN BİRBİRİ ARDINA ÖNLEMLER

  • Salı gününden itibaren New York restoran, bar ve kafeleri sadece paket servisi ve teslimat için açılacak. Gece kulüpleri, sinema salonları ve diğer eğlence mekanları da kapanacak.
  • Birçok Las Vegas oteli ve kumarhanesi operasyonları askıya alacaklarını söyledi.
  • Washington eyaleti, restoranların ve barların sadece mart ayı sonuna kadar çıkarılmasıyla sınırlı olacağını ve spor salonları gibi eğlence ve dinlenme tesislerinin de kapanacağını duyurdu.
  • Yeni Zelanda toplantılara 500 kişilik bir sınır koyurken, Başbakan Jacinda Ardern, virüsün etkisinin küresel finansal krizden daha büyük olabileceğini söyledi.
  • 70 yaş üstü İngilizlerden virüse karşı korunmaları için dört aya kadar kendi kendilerini izole etmeleri istendi.
  • Lüksemburg pazar günü komşuları Fransa ve Belçika’yı, koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek için bar ve restoranların kapanmasında takip etti.
  • Louis Vuitton sahibi LVMH, kozmetik biriminin, koronavirüs yayılmaya devam ederken Fransa genelinde ülke çapında bir kıtlığı gidermek için büyük miktarlarda el dezenfektan jeli üreteceğini söyledi.
  • Güney Afrika ulusal bir felaket ilan etti ve ülkedeki koronavirüs salgını ile mücadele etmek için bir dizi sert önlem aldı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir