Virüs Çinli firmaların kârını % 40 eritti

Kovid-19 nedeniyle Çinli firmaların karında yüzde 36.7 düşüş yaşandı. Firmaların kârı martta 781 milyar yuana geriledi. Ancak yeniden açılmayla eski günleri yakalama için çabalar sürüyor


Yeni koronavirüs Kovid-19’un etkisini gidermek isteyen Çin, işe geri dönüp üretime devam etmek için kolları sıvadı. Ancak oldukça büyük hasar da aldı. Çin’in büyük sanayi firmalarının kârları, karantina ve ekonomik büyümeyi teşvik çabalarına rağmen 2020 yılının ilk çeyreğinde ciddi düşüş gösterdi. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) rakamlarına göre kârlarda ilk çeyrekte yıllık yüzde 36.7 düşüşle 781.45 milyar yuan’a geriledi. NBS verilerine göre, daralma ilk iki ayda yüzde 38.3 oldu. Çinli yetkililer, Kovid-19’un yayılmasını önleme çabalarını koordine etmek ve hedeflenen finansal etkinin azaltılmasını sürdürmek için çeşitli finansal politikaların uygulanmasına sadık bir şekilde devam edileceğini de vurguladılar.

YENİDEN AÇILMALAR BAŞLADI

Koronavirüs’ün en çok etkilediği Çin kenti olan Wuhan’ın önemli turistik sembolü Yellow Crane Tower’da Çarşamba günü yeniden açılacak. Bir yandan da lüks tüketim artıyor. Mağazaların açılmasıyla satışlarda hızlı artış yaşandı. LVMH Moet Hennessy, Çin mağazaları yıllık bazda satışlarda yaklaşık yüzde 50 artış kaydetti.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir