Virüs Çin’de enflasyonu sekiz yılın zirvesine taşıdı

Koronavirüs Çin’de fiyatları da zıplattı. Yüzde 5.4’e kadar çıkan ve sekiz yılın en yüksek rakamına ulaşan enflasyonda en büyük etki gıdadan geldi. Ocak’ta gıda fiyatları yüzde 20.6 artış gösterdi


Koronavirüs virüs birçok ülke ekonomisini etkiledi ama doğal olarak en çok etkilenen ülke Çin oldu. Virüs nedeniyle temel ürünlerde enflasyon tetiklenirken, sekiz yılın en yüksek seviyesi görüldü. Çin’de Tüketici Fiyatları Endeksi Ocak’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.4 artış gösterdi. Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre bu rakam Ekim 2011’den bu yana görülen en yüksek artış anlamına geliyor.

GIDA FİYATLARI %20 ARTTI

NBS’ye göre artışta en büyük pay Çin Yeni Yılı ve koronavirüs salgını oldu. Gıda fiyatlarındaki artış yüzde 20.6 gibi yüksek bir oranda arttı. Analistler 2020 ortasına kadar enflasyonun yüzde 4 bandının altına inmeyeceği görüşünde. Bu rakamda en büyük pay ise hanehalkı tüketim harcamalarında yaşanan artış. İkinci önemli sebep ise ulaşım ve tedarik zincirinde yaşanan bozulmalar.

ÜRETİCİ FİYATLARI ENDEKSİ DE ARTIŞTA

Tüketim tarafında bunlar olurken bir yandan da üretim fiyatlarında da artış yaşanıyor. Üretici fiyatlarında bir önceki yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 0.1 oldu. Üretici fiyatları böylece altı yalık bir aradan sonra ilk kez artış gösterdi. Morgan Stanley tahminlerine göre ilk çeyrekte koronavirüs etkisi yüzde 2 olacak.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir