Virüs Çin’de enerji talebini düşürüyor

Virüs nedeniyle üretime ara veren fabrikalar, Çin’de enerji talebinin yüzde 1 azaltacak. Etki mart ayına kadar devam ederse, 2020’de talep 73 milyar milyar kilovat saate kadar düşebilir. Devam ederse Çin’in ekonomik büyümesi 4.2’ye gerileyebilir


Koronavirüs’ün vurduğu şehirlerde fabrikaların üretime ara vermesi Çin’in enerji talebine de yansıyor. Analistler, Çin’in güç tüketimi büyümesinin 2020’de virüs mart ayına kadar sürmesi halinde yüzde 1 düşebileceğini söylüyor. Araştırma firması IHS Markit’e göre, Çin’in 2020’deki endüstriyel enerji talebi 73 milyar kilowatt saat (kWh) kadar düşebilir, çünkü yeni koronavirüsün patlak vermesi fabrika üretimini kısıtladı ve bazı işçilerin işlerine dönmesini engelledi.

SANAYİNİN %1.5’İ KAPALI DURUMDA

Kapanan yerler Çin’deki endüstriyel güç tüketiminin yaklaşık yüzde 1.5’ini temsil ediyor. Ancak, ülke dünyanın en büyük elektrik tüketicisi olduğundan, oluşan kayıp Şili’nin tamamında kullanılan enerjiye eşit. IHS, düşüşün yaklaşık 30 milyon ton kömür veya yaklaşık dokuz milyon ton sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) enerji eşdeğeri olduğunu açıkladı. Kömür rakamı geçen yıl Çin’in ortalama aylık ithalatından daha fazla iken, LNG rakamı gümrük verilerine dayanarak bir aydan biraz fazla ithalat anlamına geliyor.

EKONOMİDE BÜYÜME %4.2’YE DÜŞEBİLİR

Geçen yıl, sanayi 4.85 trilyon kWh elektrik tüketerek ülke toplamının yüzde 67’sini oluşturmuştu. Uzmanlar salgının mart ayının ötesinde devam etmesi halinde, Çin’in ekonomik büyüme oranının 2020 yılında ilk tahmin olan yüzde 5.8’den daha kötü olacağını düşünüyor. Yeni tahmin yüzde 4.2’ye düşebileceği yönünde. Ancak enerji tüketimi sadece yüzde 4.1’lik ilk projeksiyondan yüzde 3.1’e çekildi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kovid-19: Dünyadaki son gelişmeler…

Avrupa’da ölümler azalırken, Brezilya, Hindistan ve Rusya’daki artışlar endişelere neden oluyor. Çin’de ise gözler Jilin eyaletinde. ABD ve Japonya’dan gelen ekonomik veriler de endişeleri artırdı. İşte Kovid-19 salgınında yaşanan son gelişmeler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir