Üniversiteler işgal altında

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ndeki eylemciler, pazartesi gününden bu yana üniversiteleri işgal ediyor. Göstericiler lazer ve mancınığın ardından şimdi de ok ve yayları kullanmaya başladı


7.5 milyon nüfuslu Hong Kong’da Çin karşıtı gösteriler sürüyor. Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ndeki göstericiler, pazartesi gününden bu yana ise üniversiteleri işgal altında tutuyor. Haziran ayından bu yana süren gösterilerde şimdiye kadar birçok kez şiddete başvuran eylemciler, daha önce molotof kokteyl, mancınık ve lazer kullanmıştı. Üniversitelerden ayrılmayan göstericiler, güvenlik güçlerine karşı cirit, ok ve yayları da kullanmaya başladı.

80 KİŞİ YARALANDI

Dün gece yaşanan olaylarda 80 kişinin yaralandığı açıklandı. Hong Kong genelinde birçok okul kapatılırken, metrolar ve diğer ulaşım araçları da faaliyet gösteremedi. Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, göstericilerin Hong Kong’u kilitlemek istediğini aktardı.

TÜRKİYE’DEN UYARI

Türkiye’nin Hong Kong Başkonsolosluğu’ndan “Tüm vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin, gösterilerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz” uyarısı yayımlandı. Çin anakara öğrencilerinin de şiddet olaylarının artması nedeniyle evlerine dönmeye başladıkları duyuruldu.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir