Üniversiteler işgal altında

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ndeki eylemciler, pazartesi gününden bu yana üniversiteleri işgal ediyor. Göstericiler lazer ve mancınığın ardından şimdi de ok ve yayları kullanmaya başladı


7.5 milyon nüfuslu Hong Kong’da Çin karşıtı gösteriler sürüyor. Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ndeki göstericiler, pazartesi gününden bu yana ise üniversiteleri işgal altında tutuyor. Haziran ayından bu yana süren gösterilerde şimdiye kadar birçok kez şiddete başvuran eylemciler, daha önce molotof kokteyl, mancınık ve lazer kullanmıştı. Üniversitelerden ayrılmayan göstericiler, güvenlik güçlerine karşı cirit, ok ve yayları da kullanmaya başladı.

80 KİŞİ YARALANDI

Dün gece yaşanan olaylarda 80 kişinin yaralandığı açıklandı. Hong Kong genelinde birçok okul kapatılırken, metrolar ve diğer ulaşım araçları da faaliyet gösteremedi. Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, göstericilerin Hong Kong’u kilitlemek istediğini aktardı.

TÜRKİYE’DEN UYARI

Türkiye’nin Hong Kong Başkonsolosluğu’ndan “Tüm vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin, gösterilerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz” uyarısı yayımlandı. Çin anakara öğrencilerinin de şiddet olaylarının artması nedeniyle evlerine dönmeye başladıkları duyuruldu.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Manchester United Alibaba ile anlaştı

İngiltere Premier Lig’in en büyük kulüplerinden Manchester United, dünyanın en büyük online alışveriş sitesi olan Çin şirketi Alibaba ile anlaşma yaptığını duyurdu. Kırmızı şeytanlar bu ortaklık ile takımın maçlarının, maç özetlerinin ve kulübe ait tüm içeriğin Alibaba platformlarında 700 milyon tüketiciye ulaşacağını belirtti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir