Ülkelerdeki ilk Kovid vakalarının tarihleri değişebilir

Birçok ülkede şimdiye kadar bilinen ilk Kovid-19 vakalarına dair yeni araştırmalar ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü de “Ülkeler 2019’un sonlarındaki hastane kayıtlarına baksın” açıklaması yaptı


Kovid-19 virüsünün neden olduğu pandemi hakkında çok fazla soru işareti güncelliğini koruyor. Son gelişmeler ülkelerde şimdiye kadar bilinen Kovid-19 ilk vaka tarihlerinin değişeceği yönde oluyor.

Paris İbn Sina Hastanesi Şefi Yves Cohen: Fransa’da ilk vakanın 24 Ocak’ta değil, 27 Aralık’ta oldu tespitinde bulunmuştu. Doktor Cohen yeniden baktıkları testler ile 27 Aralık’ta hastanelerinde ölen bir hastanın testinin birçok kez Kovid-19 pozitif çıktığını aktardı. Avrupa’da ilk vakanın Almanya’da 19-22 Ocak’ta Çinli meslektaşından virüs kapan Alman olduğu düşünülüyordu. Dolayısıyla Cohen’in tespiti ile Avrupa’da Kovid kaynağı değişebilir.

DSÖ’DEN UYARI

İtalya’da ilk Kovid vakası 25 Şubat saptanmıştı. Ancak Milano Üniversitesi “Ekim-Aralık 2019 arası virüs İtalya’da olabilir” raporunu yayınlamıştı. ABD’de ise bilinen ilk Kovid-19 ölümü 26 Şubat’taydı. Ancak yine ABD’de bulunan Northeastern Üniversitesi Otopsi kanıtı ile ilk ölüm 6 Şubat’ta yaşandığını saptadı. İşte bu gelişmelerin ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bir uyarı geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nden Christian Lindmeier;“Fransa’daki gelişme bizi şaşırtmadı. Diğer ülkeler de 2019’un sonlarındaki hastane kayıtlarını yeniden gözden geçirmeli. Pandeminin daha iyi anlanması için ilk vakaların doğru saptanması çok önemli” açıklamasını yaptı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir