Ülkelerdeki ilk Kovid vakalarının tarihleri değişebilir

Birçok ülkede şimdiye kadar bilinen ilk Kovid-19 vakalarına dair yeni araştırmalar ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü de “Ülkeler 2019’un sonlarındaki hastane kayıtlarına baksın” açıklaması yaptı


Kovid-19 virüsünün neden olduğu pandemi hakkında çok fazla soru işareti güncelliğini koruyor. Son gelişmeler ülkelerde şimdiye kadar bilinen Kovid-19 ilk vaka tarihlerinin değişeceği yönde oluyor.

Paris İbn Sina Hastanesi Şefi Yves Cohen: Fransa’da ilk vakanın 24 Ocak’ta değil, 27 Aralık’ta oldu tespitinde bulunmuştu. Doktor Cohen yeniden baktıkları testler ile 27 Aralık’ta hastanelerinde ölen bir hastanın testinin birçok kez Kovid-19 pozitif çıktığını aktardı. Avrupa’da ilk vakanın Almanya’da 19-22 Ocak’ta Çinli meslektaşından virüs kapan Alman olduğu düşünülüyordu. Dolayısıyla Cohen’in tespiti ile Avrupa’da Kovid kaynağı değişebilir.

DSÖ’DEN UYARI

İtalya’da ilk Kovid vakası 25 Şubat saptanmıştı. Ancak Milano Üniversitesi “Ekim-Aralık 2019 arası virüs İtalya’da olabilir” raporunu yayınlamıştı. ABD’de ise bilinen ilk Kovid-19 ölümü 26 Şubat’taydı. Ancak yine ABD’de bulunan Northeastern Üniversitesi Otopsi kanıtı ile ilk ölüm 6 Şubat’ta yaşandığını saptadı. İşte bu gelişmelerin ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) bir uyarı geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nden Christian Lindmeier;“Fransa’daki gelişme bizi şaşırtmadı. Diğer ülkeler de 2019’un sonlarındaki hastane kayıtlarını yeniden gözden geçirmeli. Pandeminin daha iyi anlanması için ilk vakaların doğru saptanması çok önemli” açıklamasını yaptı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Obezler, şeker ve böbrek hastalarında Kovid riski daha fazla

Yapılan araştırmalarda aşırı kilolu olanlarla diyabet ve böbrek hastalığı bulunanların Kovid-19 nedeniyle daha fazla risk altında oldukları belirlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir