Trump’tan Çin’e büyük tehdit

ABD Başkanı Trump, G20 liderler zirvesinde masaya oturup müzakere etmeye başlamadan tehditler savurmaya başladı. Trump, Eğer bir anlaşmaya varamazsak ek gümrük vergileri getireceğim” dedi


ABD Başkanı Donald Trump, G20 liderler zirvesi öncesi öyle bir açıklama yaptı ki iki Çin ile ABD arasında ipler daha da gerileceğe benziyor. Trump, Çin ile ticaret konusunda bir anlaşmaya varılmaması halinde ilave gümrük tarifelerini devreye sokacağını söyledi. Fox Business Network’e konuşan Trump,  “Eğer işe yaramazsa, eğer bir anlaşmaya varamazsak ek gümrük vergileri, çok önemli ek gümrük vergileri getireceğim” dedi.

KÜRESEL EKONOMİYİ YAVAŞLATACAK

Ancak Başkan Trump Japonya’daki G20 zirvesinde anlaşmaya varma olasılığının da olduğunun altını çizdi. Birinci yılı biten ticaret savaşında Çin ile ABD uzun süre müzakerelerde bulunmuş, ardından mayıs ayında iki ülkenin görüşmeleri sekteye uğramıştı. Dün ayrıca Fitch Ratings, ABD’nin Çin’den yapılan 300 milyar dolarlık ithalata vergi uygulamasının,küresel ekonominin büyümesine 0.4 puan negatif etki yapacağını duyurdu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, açıklamada, son küresel ekonomik görünüm raporuna kıyasla küresel ekonomi için bu yıl büyüme tahmininin yüzde 2.8’den yüzde 2.7’ye, gelecek yıl için de yüzde 2.7’den yüzde 2.4’e çekildiğini duyurdu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir