TikTok Hong Kong’tan çıkıyor

Dünyanın en popüler uygulamalarından biri olan TikTok yeni güvenlik yasasının ardından Hong Kong’tan çıkma kararı aldı. Zamanlama henüz net değil


TikTok, Çin’in çok tartışılan ulusal güvenlik yasasının ardından Asya’nın finans merkezindeki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Bir TikTok sözcüsü verdiği demeçte, “Son olaylar ışığında, Hong Kong’daki TikTok uygulamasının operasyonlarını durdurmaya karar verdik” değerlendirmesinde bulundu.

ZAMANLAMA BELLİ DEĞİL

Beijing merkezli olan ByteDance firmasının uygulamasının ne zaman çıkacağı henüz belli değil ve uygulamanın Hong Kong’daki kullanıcılar için ne olacağı da net değil. Karar, ABD teknoloji şirketleri Facebook, twitter ve Google’ın yeni yasanın bir değerlendirmesini yapıp kullanıcı verilerini Hong Kong hükümeti ile paylaşmayacaklarının ardından geldi.

HONG KONG’DA KISITLAMA YOK

Yasa, İngiltere’nin toprak yetkisini 1997 yılında Çin’e geri vermesinden bu yana , ‘bir ülke, iki sistem’ ilkesi altında yürütülen Hong Kong için büyük bir değişiklik. İnternet Hong Kong’da sansürlenmedi ve bölge sakinleri anakarada uzun zamandır yasaklanan Facebook, Whatsapp ve Google gibi sosyal medya platformlarına erişebiliyor. TikTok, ByteDance’ın Douyin adlı uygulamanın Çince sürümünü pazarladığı Çin anakarasında da kullanılamıyor. ByteDance, Douyin’in Hong Kong kullanıcılarına sunulup sunulmayacağı hakkında yorum yapmaktan çekindi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir