Ticaret savaşında tarımsal yumuşama

Dünyayı etkileyen Çin-ABD Ticaret savaşı tarımsal ürünlerden yumuşamaya başladı. Çinli firmalar ABD’den ürün siparişi vermeye başlarken bir yandan da bazı ürünlerde gemiler depoları doldurdu


ABD ile Çin’in ticaret anlaşmazlığına ilişkin umutlar korunuyor. Amerikalı yetkililer görüşmeler için Şangay’a gitti ve bazı ABD tarım ürünlerinin ithalatını Pekin onayladı. Bu gelişmeler, Çin-ABD ilişkilerinde yaşanan bozulma emarelerini şimdilik olumlulamış gözüküyor. Pek çok Avrupalı ve Amerikalı ​​şirket de bu savaşın sona ermesinden yana.

MİLYONLARCA TON GEMİLERE YÜKLENDİ

Japonya’daki G20 zirvesinde Xi ve Trump görüşmesinin ardından ABD’den Çin’e ithal edilmek üzere milyonlarca tonluk soyanın gemilere yüklendiği bildirildi. Bu gelişmeye ek olarak ABD de Çin’den ithal edilen 110 sanayi ürününe yönelik ek gümrük vergisini kaldırdığını açıkladı. Washington, ayrıca ABD’li şirketlerin Çinli işletmelere mal tedarikini hızlandırmaya da hazır olduklarını açıkladı.

 YENİ ÜRÜNLER DE GELİYOR

Son gelişmeler, iki tarafın liderler arasında Osaka’da varılan uzlaşıları hayata geçirme yönünde istekli oluşlarının bir göstergesi olarak yorumlandı. 19 Temmuz itibarıyla Çinli işletmeler soya ve pamuk gibi tarımsal ürünler için ABD’li tedarikçilerden fiyat talep ederken, yurt içindeki talepler doğrultusunda belli miktardaki ürünün alımı ise şimdiden gerçekleşti. Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarife Komisyonu’na ABD’den ithal edilen tarımsal ürünlere yönelik ek gümrük vergisinden muaf tutulmak için başvurduğu belirtildi. 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir