Ticaret savaşı tekrar kızışıyor

Çin ile ABD arasında devam eden ticaret savaşlarında mutlu son tekrar uzaklaştı. ABD Başkanı Trump, 300 milyar dolarlık Çin ürününe ilave yüzde 10 vergi koyacaklarını açıkladı


ABD Başkanı Donald Trump, ticaret savaşlarında görüşmeler sürerken bir bomba açıklama daha yaptı. Trump, ABD’nin 1 Eylül’den itibaren 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıkladı. Twitter hesabından açıklama yapan Trump’ın bu hamlesi ABD heyetinin Çin’den yeni döndüğü bir zamana denk geldi.

ANLAŞMA KONUSUNDA UMUTLUYDUM

Çin’le ticari müzakerelerde bir anlaşma yapma konusunda 3 ay öncesine kadar umutlu olduklarını kaydeden Trump, “Ne yazık ki Çin imza öncesinde anlaşmayı yeniden müzakere etmeye karar verdi. Yakın zamanda Çin ABD’nin tarım ürünlerini alma konusunda anlaşmaya vardı fakat bunu yapmadı” ifadelerine yer verdi.

İLAVE YÜZDE 10 VERGİ

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in kendisine “ABD’ye fentanil satmayı durduracağını” söylediğini ancak bunu yapmadığını da vurgulayan Trump, tweetine şöyle devam etti: “Ticari müzakereler devam ediyor, bunlar devam ederken ABD, 1 Eylül’den itibaren Çin’den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne küçük bir ilave yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, zaten yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. Kapsamlı bir ticari anlaşma için Çin’le pozitif diyaloğumuzu sürdürmek istiyoruz ve iki ülke arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz.”

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir