Tibet Çin’in veri merkezi oluyor

Çin dünyanın en büyük veri merkezi projesini hazırlıyor. Yapımı 2025’te bitecek olan proje için iklimi soğuk olan ve maliyetin de düşük olacağı Tibet seçildi. Projenin yatırım miktarı 1.7 milyar dolar


Çin ve Güney Asya’daki komşu ülkeleri arasında veri alışverişini güçlendirmek için dünyanın en büyük veri tesisi kuruluyor. 645 bin metrekarelik tesiste ilk yapım aşamasının tamamlandığı duyuruldu. Bulut ve veri merkezi yayla kenti Lhasa’da kurulacak. Teknoloji firması Ningsuan Technologies tarafından geliştirilen proje, Himalayaların kuzeydoğusu olan Tibet Özerk Bölgesi’nde yapılacak. Çünkü Güney Asya bölgelerinde sıcaklık ve enerji kaynağının az olması nedeniyle veri merkezleri için yüksek maliyetler oluşuyor. Tibet, ılıman iklimi ve düşük ortalama sıcaklığı sayesinde doğal bir veri merkezi cenneti. Sunucuları serin tutmak için iyi bir iklime sahip.

1.69 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Çin on yıllar boyunca birçok Tibetlinin ulusal güvenlik için en kritik bölgelerinden birinde daha fazla din özgürlüğü ve insan hakları talebi ile boğuşuyor. Bu veri merkezi, Pekin’in iddialı küresel projesi olan Bir Kuşak Bir Yol açısından da önemli. Çin ile Güney Asya arasında bir köprü konumunda olan Tibet, Çin ile Hindistan, Nepal, Bangladeş ve diğer Kuşak Yol ülkeleri arasında bulunuyor. Lhasa veri merkezinin inşaatı 2017 yılında başladı ve yaklaşık 12 milyar yuan yani 1.69 milyar dolarlık büyük bir yatırım miktarına ulaştı. 2025 veya 2026’da tamamlanması planlanıyor. Tesisinin, faaliyete geçmesi ile her yıl 10 milyar yuan gelir elde edeceği tahmin ediliyor.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir