Tarımdaki başarı nasıl yakalandı

Dünyada ekilebilir tarım alanlarının sadece yüzde 7’sine sahip olan Çin’in 1.4 milyar kişilik nüfusu ise dünyanın yüzde 20’ini kapsıyor. Peki Çin, bu nüfusunu doyurmayı nasıl başarıyor? İşte detaylar..


Çin’de “1.4 milyar kişiye yetecek iyi tarım ürün garantisinin sağlanması” politikası uygulanıyor. Dünyadaki ekilebilir alanların sadece yüzde 7’sine sahip olan Çin 1.4 milyar kişilik nüfusu ise dünyanın yüzde 20’ini kapsıyor. Peki Çin bu nüfusu nasıl doyurabiliyor?

PİRİNÇ VE BUĞDAYDA BİRİNCİLİK

Tahıl üretimi 1949 yılında 113 milyon tondu, günümüzde ise 658 milyon ton üretim elde ediliyor. Kişi başına düşen tahıl miktarı da bu başarı sayesinde 472 kilograma kadar çıkarıldı.  Çin günümüzde pirinç ve buğday üretiminde dünya lideri konumunda.

TEKNOLOJİ ÖN PLANDA

Çin’de günümüzde 1.27 milyon kilometrekare ekili alan var. Nüfusa ve yüzölçümüne göre az olan bu ekim alanlarına rağmen üretimin bu denli yüksek olmasının arkasında devlet kontrolleri ve teknoloji var. Teknoloji sayesinde 1978 – 2018 yılları arasında tarım üretimi yüzde 27’den yüzde 58’e yükseldi. Ülkede devlet politikası ile 1950’lerde köylüler toprak sahibi yapıldı. 13 ana tarım bölgesi belirlendi. Bölge yöneticileri; toprağın düzenli şekilde ekilmesi, sürdürülebilir tarımın sağlanması, ürünlerin kalitesi, ekilen ürünlerin satılmasının sağlanması gibi denetlemelerden sorumlu. Ekilebilir tarlaları işgal edene ise 5 yıl hapis cezası var.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir