TAB Gıda Çin’den çıkıyor mu?

Çin’deki en büyük gıda zincirlerinden Burger King operasyonlarını yöneten Türk firması TAB Gıda’nın çıkmayı planladığı belirtiliyor. Çin’deki operasyonlarını 1.2 milyar doların üzerinde bir fiyata satmak için görüşmeler yapıldığı iddia edildi


Türkiye’nin en büyük fast food zincirlerini bünyesinde barındıran TAB Gıda’nın Çin’deki operasyonundan çıkacağı belirtiliyor. Burger King’in Çin operasyonunu yöneten ve Restaurant Brands International Inc.’in en büyük küresel franchise sahibi olan TAB Gıda, uzun yıllardır Çin’de. Bloomberg’ün haberine göre TAB Gıda’nın veya diğer adıyla TFI’nin Burger King operasyonunu 1.2 milyar doları da aşan bir miktara satmak için görüşmeler yaptığı belirtildi.

FONLARLA DA GÖRÜŞÜLÜYOR

2012’de Çin’e yatırım yapmaya başlayan şirket, TFI TAB Gıda Yatırımları olarak bin 300’ü aşkın Burger King restoranında büyük bir operasyon yürütüyor. Şirketin görüşme halinde olduğu firmalar arasında özel sermaye fonlarının da olduğu belirtiliyor. Zamanlama olarak da önümüzdeki ayın olabileceği yine kulislere yansıyan bilgiler arasında.

TAB: HİSSE SATMAYI PLANLAMIYORUZ

TAB Gıda yetkilileri şirkete yatırımcı ilgisinin arttığını ancak bir hisse satışı planlarının olmadığını da açıkladı. TFI, Çin’in büyüyen orta sınıfından ve tüketicilerin artan yabancı mutfağa olan iştahından yararlanıyor. Şirket ülkedeki Pizza Hut ve KFC operasyonlarını yöneten Yum China Holdings Inc.’ in yanı sıra Little Sheep gibi yerel restoran zincirleriyle rekabet ediyor. TFI TAB Gıda Yatırımları Yönetim Kurulu Üyesi ve TAB Gıda CEO’su Caner Dikici, mart ayında “1300’ü aşkın Burger King restoranımızla Çin’de büyük bir operasyon yürütüyoruz. Herkes için olduğu gibi bizim için de alışılmadık bir süreçti. İnsanların çoğu evde kalmak durumunda. O yüzden onların yemek ihtiyaçları her zamankinden daha önemli. Çin’de pazarın en önemli oyuncularından birisiyiz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli dolar milyarderinden 1.4 milyar $ yatırım 

Singapur’un en zengin isimlerinden Çin kökenli Zhong Sheng Jian, Çin’de 7 yılda 1.4 milyar dolarlık proje geliştirecek. Zhong’un ortağı Rönesans’ın da hissedarı olan Singapur devlet fonu GIC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir