Sosyal mesafe hangi ülkede ne kadar uygulanıyor

Dünya Sağlık Örgütü, sosyal mesafe için “1 metre güvenli” diyor. Ancak birçok ülkedeki uygulamalar farklı


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları Kovid-19 virüsünün yayılmasının önlemenin en iyi yolunun; maske, sosyal mesafe ve elleri düzenli olarak sabunlu yıkamak olarak açıklıyor. Sosyal mesafe ise birçok ülkelerde farklı uygulanıyor.

– DSÖ: “1 metre güvenli” diyor.

– 1 metre uygulayanlar: Çin, Danimarka, Fransa, Litvanya, Singapur

– 1.4 metre: Güney Kore

– 1.5 metre: Avusturya, Belçika, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Portekiz

– 1.8 metre: ABD

– 2 metre: Kanada, İspanya, İngiltere

MEVSİM VE KOVİD-19

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), mevsim değişikliğinin Kovid-19 salgınının yayılması üzerindeki etkisine dair pek veri olmadığını açıkladı.

BAĞIŞIKLIK HAKKINDA BİLİNENLER

Ortada aşı yok. Bazıları normale dönmek için Kovid-19 pozitif çıkmanın kötü olmayacağını savunuyor. Virüsü yendiklerinde antikor kazanacaklarını düşünüyorlar. Ama bağışıklık konusu hala belirsiz. DSÖ, “İyileşenlerin virüsü 2. kez kapmayacağına dair veri yok” diyor. Antikorun en kötü 6 ay ya da 1 yıl süreceğini savunan uzmanların sayısı ise her geçen gün artıyor. Diğer taraftan “Kovid-19 ‘u atlattı” sertifikaları ya da QR Kodları kullanıma sokuldu bile. Ancak uzmanlar “Virüsü yendi” belgelerinin ayrımcılığa neden olacağını savunuyor.

KOVİD-19 AŞISI

Çin Salgını Önleme Merkezi, Kovid-19 aşısı uygun olduğunda aşı yaptırmak isteyip istemeyenleri saptamak için kamuoyu araştırması başlattı. Çin’de şu an 6 aşı klinik test aşamasında Çinli Bilim Bakanı Wang Zhigang da tüm AR-Ge çalışmalarının önceliğinin aşı olduğunu söyledi. Çin’de ilk aşının acil durumlarda kullanılmak üzere sonbaharda hazır olacak.

OKULLARDA SON DURUM

-Danimarka: Açıldı, vaka artışı yok
-Çin: Açıldı, vaka artışı yok
-Fransa: Yeşil bölgedeki ilkokullar sınıflar 15’er kişi olmak üzere açıldı, vaka artışı yok
-İspanya: Kısmen açıldı tamamı Eylül’de açılacak -İtalya: Eylül’de açılacak
-Filipinler: Aşı bulunana kadar kapalı

İTHAL VAKALARDA İKİNCİ DALGA KORKUSU

Çin basınına göre ülkede son 24 saat içinde yeni Kovid-19 ölümü yok. Yerel bulaşan yeni vaka yok. 11 ithal vaka var; ABD, Hindistan, Pakistan, İran, Bangladeş’ten gelenler. 4 de asemptomatik vaka var. İthal vakalar her gün artıyor. Çin’de ikinci dalganın yurtdışından gelenlerden yayılmasından endişe ediliyor. Ülkede 62 aktif vaka kaldı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Kavga edemeyecek kadar bağımlılar

Uzun yıllar sonra ilk kez ölümlü çatışmanın yaşandığı Çin-Hindistan sınırında gerilim tırmandı. Ancak iki ülkenin de ekonomileri o kadar iç içe geçmiş durumdaki gerilimi uzatmak zor görünüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir