Sorularla koronavirus salgını hakkında bilinmesi gereken son gelişmeler

Çin’de koronavirüs ile nedeniyle ölü sayısı her geçen gün artıyor. Peki virüsten tam olarak iyileşmek mümkün? Aşı ne zaman bulunacak? Çin’den gelen kargolarla virüs riski var mı? İşte sorularla koronavirus salgını hakkında bilinmesi gereken son gelişmeler


Çin’de ilk olarak Aralık ayında Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını hakkında bilinmesi gereken son gelişmeleri soru cevap şeklinde derledik…

Ölü sayısı kaç oldu?

Ölü sayısı 361’e, virüsten etkilenenlerin sayısı 17 bin 205’e yükseldi. Böylece koronavirüs 2002 – 2003 yıllarında etkili olan SARS’ı hem ölümlerde hem de vaka sayısında geride bıraktı. SARS’ta 349 kişi ölmüştü.

Koronavirüsten tam iyileşme mümkün mü?

Evet. Virüsten tam iyileşen hastaların sayısı her geçen gün artıyor.

İyileşme süresi ne kadar?

1 hafta.

Kaç hasta iyileşti

  1.  

Aşı var mı?

Henüz yok.

Neden aşı yok?

İnsandan insana mutasyon çok yeni. Bilim dünyasının çalışmaları sürüyor.

Aşı ne zaman bulunacak?

En iyi tahminlerle 3 ya da 22 ay içinde.

Risk altındakiler kim?

Yaşlı erkekler, daha önce kanser, diyabet ve solunum problemi olanlar.

Çocuklar ne durumda?

İngiltere merkezli Save the Children: Çocuklar koronaviruse karşı savunmasız. Çin kendi sınırları içinde salgını durdurmak için yeterince önlem alıyor. Ama sağlık sistemi zayıf olan ülkeler koronaviruse karşı çocukları korumak için gerekli önlemleri almalı.

Virüs riski ne durumda?

Koronavirüs ile mücadele eden uzman ekibin liderlerinden Zhong Nanshan bugün yaptığı açıklamada, virüs salgınının önümüzde 10 ile 14 gün arasında zirve yapabileceğini söyledi.

En iyi korunma yolu?

Maske işe yarıyor, ama en iyi yol elleri sürekli yıkamak. Çinli doktorlar ayrıca “1 hastadan 10 kişiye virüs bulaşıyor. Kalabalıktan uzak durun” uyarısı yaptı.

Çin’den gelen kargolardan geçer mi?

Virüsün nesnelerden geçtiğine dair kanıtlanmış veri yok. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Çin’den gelecek kargolarda risk bulunmadığını açıkladı.

Seyahat sınırlaması işe yarıyor mu?

Rusya, Japonya, Pakistan, İtalya, Moğolistan, ABD ve Avustralya gibi ülkeler Çin vatandaşlarına ve son 2 hafta içinde Çin’e giden yabancılara yönelik ülkeye giriş yasakları getirdi. Dünya Sağlık Örgütü: Seyahat sınırlamaları, virüsün yayılmasını engellemez.

Çin’in önlemleri işe yarıyor mu?

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’in aldığı önlemleri onaylıyor ve yeterli buluyor. Çin, virüs ile mücadeleye 4 milyar dolar ayırdı. İki hastane yapıldı. 60 milyon kişi karantina altına alındı. Ülke genelinde tatiller uzatıldı.

Çin dışında nerelerde görüldü?

Japonya: 20
Tayland: 19
Singapur: 18
Güney Kore: 15
Avustralya: 12
Almanya: 10
ABD: 9
Malezya: 8
Fransa, Vietnam: 6
BAE: 5
Kanada:4
İngiltere, Rusya, İtalya, Hindistan2 ▶️Nepal, Kamboçya, Sri Lanka, Finlandiya, İspanya, İsveç: 1

Ekonomiye etkisi ne oldu?

Virüs, Çin borsalarını 420 milyar dolar eritti. Çin’de borsanın yeniden açılışında yüzde 9’luk düşüş yaşandı. Piyasalar 23 Ocak’tan bu yana ilk kez işlem görüyor. 2 bin 600 hisse yüzde 10 limitinde düşüş yaşadı. Çin 10 yıllık devlet tahvilleri 2014’ten beri en düşük seviyede.

Virüs nasıl yayıldı?

-8 Aralık: Wuhan’da ilk hasta
-31 Aralık: Dünya Sağlık Örgütü devrede
-9 Ocak: İlk ölüm
-20 Ocak: Virüs Wuhan dışında ilk kez Tayland’da görüldü
-23 Ocak: Wuhan karantinada
-28 Ocak: Ölü sayısı 100’ü geçti
-30 Ocak: Küresel acil durum ilan edildi
-31 Ocak: Ölü sayısı 200’ü geçti
-2 Şubat: Çin dışındaki ilk ölüm

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir