Saniyede 50 bin sigara içiliyor

Alternatif tıp tedavilerinden vazgeçmeyen Çinliler, dünyada hayvanların neslini de en fazla tehlike altına atan ülke. Ancak Çinliler tüm bu sağlık harcamalarına rağmen saniyede 50 bin sigara içiyor.


1969 yılında Çin Halk Cumhuriyeti ile Sovyetler Birliği, sınır çatışmasına tutuştu. Amur Nehri’ndeki karışıklık sırasında Çin lideri Mao, Sovyetler’in hava saldırılarına karşı halkına sığınak açmalarını söyledi. O dönem Pekin’de on binlerce sığınak açıldı. Şimdilerde ise bu sığınakların üzerine gökdelenler dikildi. Ancak sığınaklar aynı zamanda yeni yaşam alanlarına dönüştü. Günümüzde 1 milyona yakın kişinin bu sığınaklarda hayatlarını sürdürdüğü biliniyor.

Sığınak sakinleri, “Hem şehrin göbeğindeyiz, hem gürültüden uzaktayız, hem de ucuza barınıyoruz” diyor…Ya da Çin’de suça karışan milyonerlerin hapse girmemek için yerlerine sahte ikizlerini gönderdikleri ileri sürülüyor. Kantar Media isimli bir araştırma şirketinin verilerine göre ise Çinliler sayesinde (108 milyon taraftar) dünya çapında 659 milyon takipçi ile en fazla taraftar İngiliz kulübü Manchester United’ta var. Öte yandan 2014’teki nüfus sayımına göre Çin’de erkeklerin sayısı kadınlardan 33 milyon daha fazla. Bu nedenle evlenecek kız bulmak biraz zor oluyor. Çinli ailelerin uygun gelin bulmak için ajan tuttukları iddia ediliyor. Çin’de son yıllarda hızla yayılan ve sosyal medyada büyük ilgi gören düğün fotoğrafları piyasası milyarca dolara ulaştı. 

HAYVANLARI TÜKETİYORLAR

Alternatif tıp tedavilerinden vazgeçmeyen Çinliler yüzünden birçok hayvanın neslinin tükenme tehdidi altında olduğu söyleniyor. Örneğin gergedanların nesilleri ciddi anlamda yok olma riskiyle karşı karşıya. Çinliler, gergedan boynuzunun kilosuna 15 bin dolar ile 60 bin dolar veriyor. Boynuzdan yapılan ilaçların kanserden romatizmaya kadar birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor.Ülkenin üst sınıfı bir kase çorbaya 25 bin dolar ödeyebiliyor. Kaliforniya Körfezi’nde bulunan totoaba balıklarının mesanelerinden yapılan çorbanın kısırlığa iyi geldiği düşünülüyor. Totoaba balıklarının nesilleri tükenme tehlikesi altında olduğu için çorbanın fiyatı bu denli yüksek oluyor. Çin’de üretilen sarımsaklar kaçak yollarla Avrupa’ya sokuluyor. AB içerisinde sarımsak kotası olduğu için bu yola başvuruluyor ve saniyede 50 bin sigara içiliyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir