Sahte kaçırılma ile 1.5 milyon dolar

Avustralya’da son yıllarda Çinli öğrencilere yönelik ‘sahte kaçırılma’ dolandırıcılığı milyonlarca dolara ulaştı.


Çinli öğrencilerin en fazla tercih ettiği ülkelerin başında gelen Avustralya’da son yıllarda ‘sahte kaçırılma’ dolandırıcılığı milyonlarca dolara ulaştı. Avustralya basınında yer alan haberlere göre ülkede sadece bu yıl sahte kaçırılma dolandırıcılığı 1 buçuk milyon doları geçti. Dolandırıcıların öğrenciler üzerinden Çin’deki zengin ailelerini hedef aldığı kaydedildi.

İKİ YÖNTEM VAR

Haberlere göre dolandırıcılar iki farklı yönteme başvuruyor. Bunlardan ilkinde dolandırıcılar, Çinli öğrencilere Avustralya’da suça karıştıklarını söylüyor. Bu suç nedeniyle öğrencileri ülkelerine sınır dışı edilmekle tehdit eden sahtekarlar, şantaj ile yüzbinlerce dolar alıyor. İkinci yöntem ise öğrencilerin kaçırılması üzerine kuruluyor. Ancak bu kaçırılma tamamen sahte. Dolandırıcılar öğrencileri yine karıştıkları muhtemel suçlarla tehdit ediyorlar. Ardından öğrenciler çaresizce dolandırıcıların pençesine düşüyor. Şantajcı çete de Çinli öğrencileri kaçırılmışlar gibi bağlayıp fotoğraflarını çekerek ailelerine gönderip yüzbinlerce dolar fidye alıyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir