Saat 21.00’dan sonra ödev yasağı

Çin’in Zhejiang eyaletinde öğrencilerin 21.00’dan sonra ödev yapmalarının yasaklanması gündemde. Ancak bu yasak beraberinde tartışmaları da getirdi


Eğitim alanında her geçen gün yeniliklere imza atan Çin’de bu kez Zhejiang eyaletinde yeni bir uygulama devreye sokulmak isteniyor. Buna göre eyalet genelindeki okullarda eğitim gören öğrencilerin gece 21.00’dan sonra ödev yapmaları yasaklanacak. Benzer uygulamalar ülkedeki diğer eyaletlerde de farklı şekillerde devreye sokulmuştu. Çinli yetkililer ev ödevlerini azaltarak çocukların kendilerine de daha fazla vakit ayırmalarını sağlamak istiyor. Ancak bu kapsamda sadece ödevler değil, akıllı telefon ve tabletler de yasaklanıyor.

ÖĞRENCİLER KULLANACAK

Zhejiang eyaletindeki olası yasak ise beraberinde tartışmaları da getirdi. Söz konusu uygulama şimdilerde kamuoyunun tartışmasına açıldı. Nihai karar ilerleyen günlerde verilecek. İlkokul ve ortaokul çağındaki öğrenciler için geçerli olacak olan ödev saati uygulaması ülkedeki sosyal medya ağlarında en çok konuşulan konulardan oldu. Çin basınındaki haberlere göre bir grup yasağı savundu. Bu gruptakilere göre öğrenciler en azından 21.00’dan sonra kendilerine vakit ayırabilecek. Uygulamaya göre eğer bir öğrencinin ödevleri saat 21.00’da bitmediyse bırakabilecek. İlkokul öğrencileri kısa süre içinde yatağa girmek zorunda kalacak. Ortaokul öğrencileri 22.00’a kadar uyanık kalabilecek. Yasağa karşı çıkanlara göre ise öğrenciler bu uygulamayı kullanarak ödevlerini aksatacak. Notlarının düşmesi de ileride girecekleri liselerde ya da üniversitelerde engel olarak karşılarına çıkacak.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir