Rusya ve Çin’den Ay’da ortaklık

Dünyanın aya ilk araç indiren ülkesi Rusya ile ayın karanlık yüzüne ilk kez inen Çin arasında önemli bir işbirliği geliyor. İki ülke Ay görevlerinde ortak hareket etme kararı aldı


Dünyanın uydusuna ilk insanın inmesinin ardından tam 50 yıl geçti ve büyük etkinliklerle kutlanıyor. 50’nci yılda Ay’a ilk cihaz indirip oradan dünyaya Ay yüzeyi fotoğraflarını ilk gönderen ülke olan Rusya ile Ay’ın karanlık yüzüne ilk inen Çin arasında işbirliği yapılacak. Rusya ve Çin, Ay görevlerinde ortak hareket etme kararı aldı.

İLK GRİ DÖNÜŞLÜ GÖRE 2020’DE

Aya ilk inen ülke olan Rusya, Sovyetler Birliği döneminde 1966 yılında Luna 9 görevi ile Aya ilk cihazı yollayan ve ayın yüzeyinden ilk fotoğrafları dünyaya ulaştıran ülke olmuştu. Rusya’nın o günden bu yana Ay ile alakalı herhangi bir çalışması bulunmuyor. 1970’ten bu yana Aya ilk kez inen Çin ise birçok görev için çalışmalara başladı. Çin’in Ayı’n karanlık yüzüne ilk inen Chang 4 görevi sonrası önümüzdeki yıl başlatılacak olan ilk geri dönüşlü görev de başlayacak.

2029’DA AYA İNSAN GÖNDERİLECEK

Chang 6 görevi ise 2023 yılında yapılacak. Rusya tarafı ise ay ile ilgili planlarında 2024 yılında bir cihaz yollamayı 2028 yılında da örnekler alıp geri dönmesini sağlamayı planlıyor. Rusya’nın Ay’a ilk insanlı uçuşu ise 2029 veya 2030 yılında yapılacak. Çin’in Chang 7 ve Rusya’nın Luna 26 projelerinde beraber hareket edilecek. Her bir cihaz aynı zamanda bilimsel araştırmaları için örnekler alarak dünyaya getirecek.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir