Restorana gireni tartıyorlar

Çin’de gıda israfını önlemek için başlatılan kampanya kapsamında bir restoran zinciri gelen müşteriyi tartıp ona göre yemek verme yolunu seçti. Tepki çeken uygulama sonrası restoran özür dilemek zorunda kaldı


Güney Çin’deki bir restoran zinciri, gıda israfını azaltmaya yönelik ulusal kampanyanın bir parçası olarak, yemek yiyenleri girmeden önce tartmaya başladı. Changsha şehrinde popüler Hunan zinciri Chuiyan Fried Beef’e giren müşterilerden, kendilerini terazide tartmaları ve kişisel bilgileri vermeleri istendi. Restoran daha sonra fiziğine göre menü önerdi.

KİLOYA GÖRE MENÜ ÖNERİSİ

Müşterilerin kilosuna ve yiyeceği kalori içeriğine göre farklı yemekler sipariş etmelerini tavsiye eden restoran örneğin, 40 kilogramdan daha hafif olan kadınlara zincirin özel sığır eti yemeği ve bir balık kafası tavsiye ederken, 80 kilogramdan fazla olan erkeklere kızarmış domuz göbeği dahil olmak üzere bir çok alternatif tavsiye etti. Restoranın etrafındaki işaretler, yemek yiyenleri ‘tabağınızı temizlemeye’ ve ‘tutumlu ve gayretli olmaya’ teşvik etti.

ÖZÜR DİLEDİLER AMA…

Ancak daha sonra internette karşı kapmanya başlatılan Chuiyan Fried Beef, gıda israfını azaltmaya yardımcı olmaya çalıştığını söyledi ve uygulama için özür diledi. Restoran zinciri, müşterilerin tartıya çıkmaya zorlanmadıklarını ve derin bir pişmanlık duyduklarını söylese de, müşterilerin satış noktalarında kendilerini tartmalarına izin vereceğini söyledi. Açıklamada, “Vatandaşlar bunu deneyimlemek ve yorum ve önerilerini vermek için mağazaya gelebilirler denildi. Geçen hafta da merkezi Wuhan’da bulunan bir gıda derneği müşterilerin ‘N-1’ kampanyası ile yemek yiyen kişi sayısından bir az tabak yemek sipariş etme kampanyası başlatmıştı.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli dolar milyarderinden 1.4 milyar $ yatırım 

Singapur’un en zengin isimlerinden Çin kökenli Zhong Sheng Jian, Çin’de 7 yılda 1.4 milyar dolarlık proje geliştirecek. Zhong’un ortağı Rönesans’ın da hissedarı olan Singapur devlet fonu GIC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir