Pekin’deki yeni Kovid salgını Mart ayında başlamış olabilir

Çin Salgın Hastalıkları Önleme Merkezi uzmanlarına göre başkent Pekin’deki Xinfadi Pazarı’nda başlayan yeni Kovid kümesi salgını Mart ayında başlamış olabilir


Çin basınındaki bilgilere göre ülkede son 24 saat içinde yeni ölüm yok. 28 yeni vaka saptandı. Bunların 4’ü ithal, 24’ü yerel bulaşma oldu. 8 de asemptomatik vaka kaydedildi. Ülke genelinde 9’u kritik olmak üzere toplamda 265 aktif Kovid vakası bulunuyor.

1 AYDA KONTROL ALTINA ALINABİLİR

Çin’de gözler ise 11 Haziran’dan beri başkent Pekin’de. Son 24 saat içindeki yeni vakaların 21’i yine Pekin’de. Diğer 2 vaka Hebei’de 1 vaka da Tianjin’de kaydedildi. Ülke genelinde saptanan 8 asemptomatik vakanın da 3’ü Pekin’de kayıt altına alındı. 11 Haziran’dan bu yana başkentteki vaka sayısı 158 oldu. Çin Salgın Hastalıkları Önleme Merkezi uzmanlarına göre başkent Pekin’deki Xinfadi Pazarı’nda başlayan yeni Kovid kümesi salgını Mart ayında başlamış olabilir. Daha önce salgının Mayıs ayının sonunda başlamış olabileceği kaydedilmişti. Çinli epidemiyolojist Zeng Guang, Pekin’deki yeni virüs kümesinin yakında pik yapacağını ve yeni oluşan salgının 1 ay içinde tamamen kontrol alınacağını kaydetti.

ÇİN LİDERİNDEN AŞI SÖZÜ

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinin #COVID19 aşısını geliştirdiğinde bundan ilk olarak Afrika ülkelerinin yararlanacağını söyledi. Dünyada klinik test aşamasındaki aşıların yarısı Çin’de bulunuyor.

DİJİTAL MÜCADELE DEVREDE

30 Mayıs’tan itibaren Xinfadi Pazarı’na gidenler saptandı Pazara gidenlerin telefonlarına “kimlik bilgileri ile son günlerde nerelere gittikleri ve pazara en son ne zaman gittiklerine” dair bilgileri doldurmaları için form gönderildi Yanlış bilgi veren cezalandırılacak.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir