Pekin’deki Kovid vakaları 106’ya yükseldi

Çin’in başkenti Pekin’deki Xinfadi Pazarı’nda 11 Haziran’da saptanan ilk vakadan beri 106 yerel bulaşma var. Mayıs sonundan beri pazarla bağlantısı olan 200,000 kişinin testleri yarın bitecek. 4 bölgede; Chaoyang – Fengtai –Mentougou – Daxing savaş durumu tedbirleri devrede. 11 pazar kapatıldı


Çin basınına göre ülkede son 24 saat içinde Kovid-19’a bağlı olarak yeni ölüm yok. 40 yeni vaka var; 8’i yurtdışından gelenler, 32’si yerel bulaşma (27 Pekin, 4’i Hebei, 1’i Sichuan ). 6 yeni asemptomatik vaka var. Ülke genelinde 5’i kritik 210 aktif #COVID19 vakası kaldı.

4 BÖLGEDE SAVAŞ DURUMU

Başkent Pekin’deki Xinfadi Pazarı’nda 11 Haziran’da saptanan ilk vakadan beri 106 yerel bulaşma var. Mayıs sonundan beri pazarla bağlantısı olan 200,000 kişinin testleri yarın bitecek. 4 bölgede; Chaoyang – Fengtai –Mentougou – Daxing savaş durumu tedbirleri devrede. 11 pazar kapatıldı. Başkentte 35 derece hava sıcaklığı doktorların çalışmalarını oldukça zorlaştırıyor.

KONTROL ALTINDA DEĞİL

Global Times gazetesine konuşan Çinli uzmanlar “Pekin’de Kovid’in yayılması henüz kontrol altına alınamadı. Bu yeni yani Pekin’de görülen Kovid, Avrupa’daki ile aynı, ama Avrupa’dan geldiği anlamına gelmez. Salgının denizaşırı ülkelerde ne denli yayıldığı düşünüldüğünde salgını kontrol etmenin uzun olacağı açık” dedi.

KESME TAHTASI

Pekin’deki Xinfadi Pazarı’ndaki yeni virüs kümesi ithal somon balıklarının bulunduğu kesme tahtasında saptandı. Diğer görüşe göre bir kişiden yani patient zero’dan salgın başladı. Mayıs sonundan beri pazara temas eden 200 bin kişiye Kovid testi yapılıyor.

‘ÖNÜMÜZDEKİ 3 GÜN ÇOK KRİTİK’

Ülke basınına konuşan Çin Salgın Hastalıkları Önleme uzmanları; “Pekin’deki yeni Kovid kümesi muhtemelen Mayıs sonunda başladı. 11-14 Haziran’da 79 vaka çıktı. Bugün vaka sayısı 106’ya yükseldi. Salgını durdurmak için önümüzdeki 3 gün çok kritik” dedi.

VİRÜS AVRUPA’DAKİ İLE AYNI

Çin basınındaki bilgilere göre Xinfadi Pazarı’ndaki virüs Avrupa’daki Kovid virüsü versiyonu ile aynı. İthal somonlar kaynak değil. Virüs Wuhan’daki ile aynı değil. Pekin’de okullar yine evden eğitime döndü. Pekin dışarıya kapatıldı.

DSÖ’DEN PEKİN AÇIKLAMASI

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) “Dünyanın dört bir yanındaki günlük vaka artışlarına göre küçük bir gelişme. Ancak 56 gün sonra yeniden Kovid virüs kümesi oluştu. Bu çok önemli bir gelişme. Tüm yeni virüs kümeleri çok önemli. Neden-nasıl oluştuklarını saptamamız gerekiyor” denildi.

WUHAN’DAKİ VİRÜSTEN DAHA BULAŞICI

Çinli yetkililer, Pekin’deki Xinfadi Denizürünleri Pazarı’nda ortaya çıkan Kovid virüsünün Wuhan’daki denizürünleri pazarında saptanan virüsten daha bulaşıcı olduğu saptandı.

WUHAN’DA ASEMPTOMATİK VAKA KALMADI

Çin’de gözler günlerdir Pekin’de. Kovid-19’un ilk merkezi olan Wuhan’da ise tüm asemptomatik vakalar temizlendi. Kentteki son 3 asemptomatik vaka ile yakın temas kurduğu herkesin sağlık kontrolleri bitti. Wuhan’da kentin tamamına yani 11 milyona nükleik test yapılmıştı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir