Pekin Büyükelçiliği vatandaşları virüs hakkında uyardı

Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Çin’de meydana gelen gizemli virüs hakkında açıklama yaptı. Büyükelçilik, Çin’e seyahat edecek olan vatandaşları tedbir alması amacıyla uyardı


Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok insan üzerinde etki bırakan bulaşıcı hastalık corona virüsü hakkında açıklamalar ardı ardına gelmeye devam ediyor. Son olarak Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçiliği internet sitesinde yaptığı açıklamada Çin’e gidecek olan vatandaşları uyardı. Seyahat edecek olan vatandaşların sağlık tedbiri alması gerektiğine değinen elçilik, “Dünya Sağlık Örgütü ile Çin Halk Cumhuriyeti resmi makamları tarafından paylaşılan bilgilerde, yeni virüsün zatürreye yol açtığı; ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerinin bulunduğu; sağlık sorunu bulunan yaşlılara ve bağışıklık sistemi zayıf düşmüş kişilere daha ciddi tesir ettiği açıklanmıştır. Yeni virüsün nezle gibi olağan solunum yolu hastalıkları ile ŞiddetliAkut Solunum Yolu Sendromu (SARS) gibi daha ciddi rahatsızlıklara yol açan koronavirüs ailesinden olduğu belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

KALABALIKTAN UZAK DURMA ÇAĞRISI YAPILDI

Sağlık tedbiri konusunda madde madde açıklama yapan Büyükelçilik, şunlara yer verildi: “Çin’de ikamet eden ve Çin’e seyahat edecek vatandaşlarımızın aşağıdaki mutat sağlık tedbirlerini almaları, bu çerçevede özellikle:

– Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaları,

– Açık havada koruyucu maske takmaları,

– Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri gösteren hastalarla temastan kaçınmaları,

– Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun kısımlarını kapatmaları ve kullandıkları mendilleri sık sık değiştirmeleri,

– Canlı hayvanların bulunduğu çiftlik ve pazarlardan, kesimhanelerden uzak durmaları,

– Canlı ya da ölü hayvanlarla temastan kaçınmaları,

– Et, balık ve yumurta benzeri hayvansal ve su ürünlerini iyi pişmiş şekilde tüketmeleri,

– Ellerini su ve sabunla sık sık ve özenle yıkamaları,

– Seyahat sırasında yanlarında el temizleme jeli benzeri dezenfektan bulundurmaları,

– Yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin görülmesi halinde acilen bir doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.”

TÜRKİYE’DE BELİRTİSİ GÖRÜLMEDİ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, Türkiye’de şu anda virüs taşıyan bir hasta ya da riske rastlanılmadığını söyledi. Vatandaşların kalabalık ortamlardan uzak durması gerektiğinin de altını çizen Koca, “Hudut ve Sahiller Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün bu noktada ilk günden itibaren yoğun bir gayreti var. Gelen hastaların ateş, öksürük ve nefes güçlüğü olma durumunda arkadaşların, sağlık ekibinin özellikle denetim yaptığı, riskli bir hastayı da karantina odamıza alıp özel ambulansla belirlenen hastaneye götürülmesi şeklinde bizim şu an bir hazırlığımız var” diye konuştu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir