Otellerde koronavirüs karantinaları

Çin’deki Kovid-19 salgını dünya genelinde 80 binden fazla kişiyi etkisi altına altı. Birçok ülkede ise otellerde karantina uygulanıyor. İşte koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler


Çin’deki Wuhan kentinde başlayıp hızla ülke genelinde ve ardından 30’a yakın ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs salgını olan Kovid-19 nedeniyle Çin’de ölenlerin sayısı 2 bin 663 oldu. Kovid-19’un dünya genelinde ulaştığı kişi sayısı ise 80 bini geçti. Salgından en çok etkilenen 997 vaka ile Güney Kore oldu. Ülkede 10 kişi salgında yaşamını yitirdi. Salgından en çok etkilenen bir diğer ülke 4 ölümün yaşandığı ve 691’i Diamond Princess gemisinden olmak üzere 850 Kovid-19 vakasının olduğu Japonya oldu. Asya dışında en kötü durum 7 ölüm ve 229 vaka ile İtalya’da yaşanıyor. Çin dışında en fazla ölüm ise 12 ile İran’da. İran’da toplamda 61 vakanın olduğu açıklandı.

Rusya’da otellerde kalan Çinliler aranıyor ve karantinaya alınıyorlar. İspanya’da İtalya’dan gelen doktorda Kovid-19 çıktı. Doktorun bulunduğu otelde 1000 kişi karantinaya alındı. Çin’in Shandong bölgesine ise Japonya ve Güney Kore’den gelenler 14 gün otellerde karantinada kalacak. Ayrıca bölgeye gelen Çinliler de otellerde tutulacak.

ÇİN’DEN İYİ HABERLER GELİYOR

-20 Şubat: Müşahede altındaki kişi sayısı; 126 bin 363
-25 Şubat: Müşahede altındaki kişi sayısı; 87 bin 902
-Dün Hubei dışında sadece 9 yeni vaka saptandı
-Dün Çin’de 23 eyalette hiç yeni vaka görülmedi
-Wuhan ‘daki karantina hafifletildi

PANDEMİK VE EPİDEMİK TARTIŞMASI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Kovid-19 salgınına ‘epidemik’ diyor. Ama yine DSÖ’den “Dünya pandemiğe hazır olsun” açıklaması geldi.
-Epidemik: Bir bölgede kontrolden çıkan hastalık
-Pandemik: Bir ülkenin veya dünyanın tamamını etkileyen hastalıklar

GÖREVİMİZ TEHLİKE ERTELENDİ

İtalya’daki Kovid-19 salgını nedeniyle Görevimiz Tehlike 7’nin çekimleri ertelendi. 26 Aralık’ta Wuhan’da koronavirüsü ilk saptayanlardan olan Zhang Jixian’a devlet onuru unvanı verildi. Sichuan’da ise 8 kez test negatif çıkan bir kadında Kovid-19 çıktı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin gıda israfına savaş açtı

Yılda 18 milyon ton gıdanın çöpe gittiği Çin’de yeni bir kampanya başlatıldı. Gıdaya israfına karşı bir mücadele başlarken N-1 adı verilen de bir kampanya devreye girdi. Artık grup halinde restoranlara gidenler kişi sayısından bir az tabak sipariş edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir